Notowania

Przejdź na
gaz łupkowy w polsce
28.05.2011 07:56

Do Polski popłyną setki milionów dolarów?

Wiceprezes PGNiG ma duże oczekiwania związane z wizytą Baracka Obamy w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wiceprezes PGNiG Marek Karabuła spodziewa się, że, że w najbliższej przyszłości amerykańskie inwestycje w gaz łupkowy w Polsce będą warte _ setki milionów dolarów _. Przebywający z roboczą wizytą w Warszawie prezydent USA Barack Obama ma rozmawiać między innymi na ten temat z Bronisławem Komorowski i Donaldem Tuskiem.

Wiceprezes PGNiG deklaruje, że nie chce komentować politycznych rozmów. Marek Karabuła jednocześnie przyznaje, że tego typu spotkania sprzyjają prowadzeniu interesów.

- _ Prowadzimy rozmowy biznesowe, nie polityczne i na dzień dzisiejszy cieszymy się ogromnie wsparciem, jakie posiadamy. Mam nadzieję, że gaz łupkowy jako taki w Polsce będzie się rozwijał w sprzyjających warunkach _- powiedział Karabuła.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WICEPREZESA PGNiG:

(Źródło: IAR)

Marek Karabuła dodaje, że negocjacje biznesowe prowadzone przez PGNiG mogą doprowadzić do zwiększenia zaangażowania firm amerykańskich w Polsce.

- _ Mamy nadzieję, że setki milionów dolarów zostaną zainwestowane przez firmy amerykańskie w Polsce. To jest najważniejszy cel. Liczymy na to, że od fazy deklaracji firmy i koncerny amerykańskie przejdą do inwestycji _- powiedział.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WICEPREZESA PGNiG:

(Źródło: IAR)

Polski koncern ma 15 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego, a łącznie w Polsce wydano ponad 80 tego typu pozwoleń.

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział wczoraj, że sprawa gazu łupkowego to problem biznesu, a nie administracji. W wywiadzie dla Sygnałów Dnia prezydent zaznaczył przy tym, że ze względu na sprawę bezpieczeństwa energetycznego rolą administracji polskiej i amerykańskiej jest dbanie o to, aby ten biznes mógł się rozwijać.

-_ To, co może być elementem współpracy administracji polsko-amerykańskiej to dbanie o to aby czarny pijar nie utrudnił ewentualnych inwestycji _ - powiedział. Prezydent wyjaśnił, ze chodzi o to, aby kraje, które nie są zainteresowane uzyskaniem nowych żródeł energii nie wprowadziły w Europie przepisów utrudniających korzystanie z tych zasobów.

Prezydent Komorowski zaznaczył przy tym, że na razie trudno mówić o tzw. bezpieczeństwie energetycznym w kontekście gazu łupkowego, gdyż dokonano tylko kilka odwiertów i nie znamy jeszcze wyników tych badań.

Ostatnio amerykańska Agencja ds. Energii poinformowała, że Polska ma ponad 5 bilionów metrów sześciennych możliwego do eksploatacji gazu łupkowego. Według analizy, taka ilość gazu powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pgnig;liczy;na;setki;milionow;dolarow;z;usa,76,0,836940.html) PGNiG liczy na setki milionów dolarów z USA Wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Marek Karabuła ma nadzieję, że firmy amerykańskie zainwestują w Polsce setki milionów dolarów w poszukiwania i eksploatację gazu łupkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;wyda;100;mln;zl;na;poszukiwanie;gazu;lupkowego,234,0,649194.html) PGNiG wyda 100 mln zł na poszukiwanie gazu łupkowego W przyszłym roku nakłady na ten cel mają sięgnąć 150 mln złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100553.jpeg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pgnig;juz;sprawdza;zloza;gazu;lupkowego,157,0,642461.html) PGNiG już sprawdza złoża gazu łupkowego Zdaniem wiceprezesa gazowego koncernu jest 50 proc. pewności, że gaz się tam znajduje.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, gaz łupkowy, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz