Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Do polskiej gospodarki wpłynie 800 mld zł"

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk, zapraszając biznes do naszego kraju, zapowiada gigantyczne inwestycje.

"Do polskiej gospodarki wpłynie 800 mld zł"
(PAP/Tomasz Gzell)
bETSunyZ

Polska to dziś jedno z najlepszych miejsc na świecie do inwestowania - przekonywał premier Donald Tusk, zapraszając biznes do naszego kraju. Zapowiedział, że w najbliższych latach do naszej gospodarki trafi 700-800 mld zł. * *_ - Będziemy inwestować i zasilać polską gospodarkę niewyobrażalnymi do tej pory w historii kwotami. W najbliższych latach do polskiej gospodarki wpłynie 700 do 800 mld zł _ - podkreślił szef rządu podczas odbywającej się na warszawskiej giełdzie konferencji IPO Summit Warsaw.

Jak mówił, będą to m.in. inwestycje w drogi, infrastrukturę komunikacyjną. Poinformował, że na inwestycje kolejowe trafi 30 mld zł, na energetykę - 60 mld zł, naukę - 10 mld zł, obronność - 10 mld zł, a na poszukiwanie gazu łupkowego - 5 mld zł.

Skomentował dobre informacje o polskiej gospodarce. Dziś dowiedzieliśmy się, że bezrobocie w maju spadło, a Polska okazała się atrakcyjna dla inwestorów.Otwierając konferencję zorganizowaną dla zagranicznych inwestorów w siedzibie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, Donald Tusk odniósł się do informacji, że maju bezrobocie wyniosło 13,5 procent, wobec 14 procent w kwietniu. Podkreślił, że liczba osób bez pracy jest za duża, aby z zadowoleniem komentować te dane, ale dodał, że w sytuacji spowolnienia gospodarczego ten sygnał można uznać za optymistyczny. _ To bezrobocie jest o wiele za duże, abyśmy mogli tutaj z uśmiechem relacjonować kształt naszego rynku pracy. Ale fakt, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy spadło ono o 0,9 proc. i biorąc pod uwagę słabszy wzrost i ciągle niepewną, częściowo stagnacyjną sytuację w Europie, to ten sygnał uznajemy za optymistyczny _ - zaznaczył. Dodał, że w maju pracę znalazło 78 tys. Polaków.

bETSunzb

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/63/m255295.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;zagarnie;nasze;skladki;do;ofe;wlasnie;nad;tym;pracuje,151,0,1314967.html) *Rząd zagarnie nasze składki do OFE? Właśnie nad tym pracuje * Minister Jacek Rostowski przesunął termin ogłoszenia wyroku na Otwarte Fundusze Emerytalne. Dziura w kasie państwa rośnie trzy razy szybciej niż zakładano. Szef rządu podkreślił, że Polska to dziś jedno z najlepszych miejsc na świecie do inwestowania. Mówił, że według raportu firmy Ernst&Young Polska jest najlepszym miejscem w Europie Środkowej i Wschodniej, jeśli chodzi o lokowanie inwestycji, a w całej Europie zajmujemy trzecią pozycję.

E&Y poinformował, że Polska jest najatrakcyjniejszym miejscem dla lokowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej według 37 proc. międzynarodowych firm. - _ W imieniu nas wszystkich w Polsce zapraszam i namawiam do zrobienia dobrego biznesu w Polsce, bo jeśli nie w Polsce, to nigdzie na świecie _ - mówił. Przypomniał, że w rankingu Doing Business Banku Światowego Polska odnotowała w tym roku największy awans. W 2012 r. zajmowaliśmy 74. pozycję, a w 2013 r. uplasowaliśmy się na 55. miejscu (19 miejsc w górę).

Przed Polską nadal jest jednak wiele krajów również spoza UE, np.: Tunezja, Kazachstan, Gruzja, Estonia, Tajlandia czy Chiny. Premier przypomniał, że w rankingu Better Life Index OECD z 34 krajów Polska znalazła się mniej więcej w połowie stawki. Ocenił, że biorąc pod uwagę dystans, który musieliśmy nadrobić, możemy się cieszyć z imponującej poprawy. _ Polska, co zaskakujące dla wielu naszych obywateli, jest w tym rankingu jednym z najbezpieczniejszych krajów świata _ - mówił.

Gorzej w zestawieniu OECD wypadamy jednak pod względem satysfakcji z warunków mieszkaniowych (przedostatnie miejsce), dochodów (szóste miejsce od końca), czy zadowolenia z życia (ósme od końca).

bETSunzh

Tusk przypominał też, jak dobrze nasza gospodarka radziła sobie w okresie kryzysu. Jak mówił, w ciągu ostatnich pięciu lat tylko trzy kraje w UE uzyskały skumulowany wzrost: Polska - 18 proc., Słowacja - 8 proc. oraz Malta - 1 proc.

_ - Wszystkie pozostałe kraje są pod kreską. Warto o tym pamiętać, ponieważ widać, że nie jest to incydent, zdarzenie krótkoterminowe. W najtrudniejszym czasie przez 5 lat utrzymaliśmy konsekwentnie wzrost i dzięki temu także Polska stała się niekwestionowanym centrum finansowym Europy Środkowo-Wschodniej _ - przekonywał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/179/m257715.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bezrobocie;w;polsce;ta;ustawa;tego;nie;powstrzyma,102,0,1309798.html) *Rząd obetnie pensje do 1600 złotych * Dziś Rada Ministrów zdecyduje o przyszłości ustawy antykryzysowej. Zobacz, jak rządząca koalicja chce ratować miejsca pracy.

Premier mówił też o osiągnięciach naszej Giełdy. Podkreślał, że GPW była w 2012 r. liderem europejskim pod względem liczby debiutów. _ Polska stała się niekwestionowanym centrum finansowym Europy Środkowo-Wschodniej _ - przekonywał. Poinformował, że na GPW obraca się ponad 54 procentami akcji (biorąc pod uwagę ich wartość) w Europie Środkowo-Wschodniej. _ Jesteśmy liderem, jeśli porównujemy się z innymi giełdami, m.in. w Pradze, Wiedniu, Budapeszcie _ - podkreślał.

bETSunzi

Premier przypominał, że w 2012 r. nasza giełda zajęła pierwsze miejsce w skali całej Europy pod względem liczby debiutów (105 debiutów) i 5. miejsce, jeśli chodzi o wartość tych debiutów (ponad 700 mln euro). Szef rządu zaznaczył, że liczba rachunków inwestycyjnych w krajowym depozycie papierów wartościowych utrzymuje się na rekordowym od kilku lat poziomie ok. 1,5 mln.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska: Ubóstwo grozi też tym, którzy pracują Odnotowywany w ostatnich latach spadek ubóstwa wynikał jedynie ze wzrostu średniego dochodu, nie z niwelowania nierówności.
Nadchodzi reforma urzędów. Tak się zmienią W reformie podjęty będzie też temat ubezpieczenia zdrowotnego.
Strajki, groźby? Tusk tym razem nie ustąpi Po spotkaniu Komisji Trójstronnej premier Donald Tusk powiedział, że nie zgodzi się na propozycje związkowców, które mogą zwiększyć bezrobocie.
bETSunzC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)