Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dobre wiadomości dla cukrzyków

0
Podziel się:

Kopacz: długo działające analogi insulinowe będą refundowane, jeśli
okażą się bezpieczne.

Dobre wiadomości dla cukrzyków
(PAP/Paweł Kula)

Długo działające analogi insulinowe będą na liście refundacyjnej, jeśli okażą się bezpieczne i jeśli będą tego chcieli pacjenci - zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz. Jak dodała, w marcu mają zostać przedstawione brakujące badania kliniczne tych analogów.

Długo działające analogi insulinowe, wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwa Zdrowia, nie znalazły się na liście leków refundowanych, która weszła w życie 30 grudnia ubiegłego roku. Ministerstwo argumentowało, że Europejska Agencja Leków (EMA) nie wydała jeszcze opinii dotyczącej ich bezpieczeństwa w przypadku stosowania przy niektórych rodzajach schorzeń. MZ zapowiedziało jednak, że długo działające analogi insulin zostaną wpisane do programu terapeutycznego - pacjenci mieliby być do niego kwalifikowani i otrzymywaliby preparat za darmo.

Cukrzyca jest nieuleczalną, przewlekłą chorobą spowodowaną zaburzeniami metabolizmu cukru - glukozy. Występuje w kilku podstawowych typach, ale zawsze objawia się podwyższonym poziomem glukozy we krwi - bardzo niebezpiecznym dla nerek, układu krążenia i siatkówki oka. W Polsce na cukrzycę chorują ponad 2 miliony osób, z czego 90 proc. na cukrzycę typu II, na którą zapada się w wieku dojrzałym.
Kopacz poinformowała podczas konferencji z okazji obchodów XIX Światowego Dnia Chorego, że w marcu ma się odbyć ostatnie spotkanie EMA ws. analogów, na którym firma produkująca długo działające analogi przedstawi brakujące badania kliniczne. Powiedziała, że insuliny krótko działające mają pełny zakres badań klinicznych pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia i niektóre z nich znajdują się na liście leków refundowanych. _ Natomiast firmy farmaceutyczne do tej pory nie przedstawiły wyników trzeciej fazy badań klinicznych analogów długo działających _ - podkreśliła. _ Jeśli tylko będzie przedstawiony wynik tych badań klinicznych, na pewno podejmiemy decyzję _ - dodała.

_ Jeśli będzie grono pacjentów, którzy zamiast programu (terapeutycznego) będzie chciało mieć refundację, a ja po tych badaniach i po orzeczeniu Europejskiej Agencji Leków będę miała pewność, że nie szkodzą polskim pacjentom, to wpiszę je na listę leków refundowanych _ - powiedziała. _ Tak, jak to pierwotnie miało miejsce _ - zaznaczyła.

Jak powiedział dyrektor Departamentu Zdrowia Artur Fałek, program terapeutyczny dot. długo działających analogów insulinowych został już przygotowany. Będzie musiał zostać jeszcze oceniony przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Jego zdaniem powinien wejść w życie w przeciągu kilku miesięcy.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak informował na początku stycznia, że program obejmie 7-10 tys. osób.

Lista leków refundowanych miała początkowo wejść w życie 16 grudnia. MZ przesunęło ten termin w związku z trwającymi w tym czasie obradami EMA ws. bezpieczeństwa długo działających analogów.

Opóźnienie wejścia w życie listy refundacyjnej miało być jednym z powodów dymisji wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego. Pod koniec października ubiegłego roku poinformował on, że znajdą się na liście leków refundowanych. Wyjaśniał, że środki na refundację pochodzą z oszczędności, które powstały dzięki korzystnym negocjacjom z koncernami farmaceutycznymi.

Insuliny długo działające podaje się najczęściej przed snem, ich działanie jest przedłużone nawet do kilkunastu godzin po przebudzeniu. Dzięki nim chory nie ma problemów z utrzymaniem właściwego poziomu cukru w nocy. Na liście leków refundowanych znajdują się jedynie krótko działające analogi insulinowe. Te z kolei, po wstrzyknięciu, wchłaniają się do krwi po kilku minutach, a po 3-5 godzinach przestają działać. Dzięki temu chory może przyjmować je bezpośrednio przed jedzeniem, w czasie posiłku albo po nim. Chorzy na cukrzycę podkreślają, że stosowanie analogów ułatwia im życie, gdyż mogą w bardziej elastyczny sposób przyjmować insulinę, a także być w dużo mniejszym stopniu narażeni na niedocukrzenie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/leki;drozsze;o;18;proc;przez;nowa;ustawe,193,0,761281.html) Leki droższe o 18 proc. przez nową ustawę? Taki - według pracodawców - ma być skutek wejścia w życie ustawy refundacyjnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t86061.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;rekord;znowu;kupilismy;wiecej;lekow,118,0,750710.html) Nowy rekord. Znowu kupiliśmy więcej leków Do aptek trafiły medykamenty za 22,3 mld zł. To o blisko 4 proc. więcej niż w 2009 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ruch;w;aptekach;slabnie;to;efekt;statystyki,105,0,732777.html) Ruch w aptekach słabnie? To efekt statystyki Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych spadła w listopadzie o 5,4 proc. w skali roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)