Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dobrze spłacamy kredyty detaliczne

0
Podziel się:

7-8 proc. kredytów detalicznych jest regulowanych z opóźnieniem. Ale banki są bezpieczne.

Dobrze spłacamy kredyty detaliczne
(TheTruthAbout.../CC/Flickr)

7-8 proc. kredytów detalicznych jest regulowanych z opóźnieniem. Jednak nawet gdyby połowa z nich w ogóle nie została spłacona, nie zagroziłoby to funkcjonowaniu banków - ocenił główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej Andrzej Topiński.

Wyjaśnił, że chodzi o drobne kredyty ratalne i gotówkowe, udzielane głównie w szczycie koniunktury, czyli latem ubiegłego roku. Dodał, że jeżeli okazałoby się, iż połowa z tych kredytów rzeczywiście nie zostałaby spłacona, to skala strat na portfelu kredytowym mogłaby wynieść prawdopodobnie nie więcej niż 4-5 proc.

_ - Marże są tak wysokie, że (...) z całą pewnością nie zagrozi to funkcjonowaniu banków _ - powiedział Topiński.

Według niego, jakość portfela kredytów detalicznych, jak na warunki kryzysu, nie jest zła. Topiński zwrócił uwagę, że nastąpiło _ lekkie pogorszenie _, ale dzięki relatywnie dobrej sytuacji na rynku pracy nie jest ono poważne. - _ Gdyby bezrobocie podskoczyło do 16-17 proc., co jest możliwe, tak dobrze by nie było _ - zaznaczył Topiński.

Więcej kredytów hipotecznych, ale mało oszczędności

Tymczasem z październikowego komunikatu NBP wynika, że Polacy pożyczają coraz więcej na zakup nieruchomości. Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości we wrześniu 2009 roku wzrosła o 7 mld 286,0 mln zł w porównaniu z sierpniem tego roku.

Źródło: NBP

Kredyty hipoteczne to dla banków istotne źródło zarobku, bo biorąc pod uwagę średnią europejską można stwierdzić, że na naszych oszczędnościach nie specjalnie da się zarobić. Po pierwszej połowie 2009 łączna wartość oszczędności polskich gospodarstw domowych wyniosła 728,5 mld zł, czyli około 65 całego PKB.

Jeśli w tej kwocie nie uwzględnilibyśmy środków gromadzonych przymusowo w OFE, byłoby znacznie gorzej. Jesteśmy więc biedni, bo średnia w krajach Europy Zachodniej przekracza 200 procent.

Jak sprawdził Money.pl największe pieniądze Polacy odłożyli na lokatach bankowych. Mamy tam zdeponowane 363 mld zł. Otwarte fundusze emerytalne, do których odprowadzana obowiązkowo jest część naszej wypłaty, zgromadziły 152,9 mld zł.

Także konta oszczędnościowe zyskują na popularności. Zdeponowane na nich środki wzrosły w ciągu ostatniego roku o 30 proc.

Raport Money.pl
*Ankieta Money.pl: e-lokaty rosną w siłę * Prawie 45 procent internautów, którzy zamierzają zamówić produkty finansowe on-line, wybierze lokatę - wynika z ankiety Money.pl. Rok wcześniej badani najczęściej planowali zakup funduszy inwestycyjnych. Czytaj w Money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)