Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Domagają się dymisji ministra. "Nowak sobie nie radzi"

0
Podziel się:

Klub Solidarnej Polski przedstawił wniosek o wotum nieufności dla ministra transportu. Maja poparcie innych partii.

Domagają się dymisji ministra. "Nowak sobie nie radzi"
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Klub Solidarnej Polski przedstawił wniosek o wotum nieufności dla ministra transportu Sławomira Nowaka. Każde zadanie powierzone Nowakowi jest obszarem nędzy i rozpaczy - uważa SP. Podpisy pod wnioskiem, oprócz SP, złożyli też posłowie RP i SLD.

_ - Solidarna Polska przedstawia państwu wniosek o wotum nieufności wobec pana ministra Nowaka, który został poparty poprzez podpisy dwóch klubów parlamentarnych - SLD i Ruchu Palikota, a w deklaracjach również uzyskał poparcie klubu PiS _ - oświadczył lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej.

Według Ziobry Nowak _ kompletnie nie radzi sobie na żadnym powierzonym odcinku _. _ Każde zadanie, które zostało powierzone panu ministrowi, jest obszarem nędzy i rozpaczy _ - argumentował Ziobro. Wtórował mu poseł SP Patryk Jaki: _ Z ministrem Nowakiem jest jak z lotniskiem w Modlinie. Z zewnątrz wydaje się ładny, ale gdy spojrzymy do środka, to Sodoma i Gomora, żeby nie powiedzieć, że kabaret _.

Zaznaczył, że dzięki inicjatywie SP opozycji udało się zjednoczyć przeciw _ wyjątkowo szkodliwemu dla kraju ministrowi, który w sposób szczególny dał się zapisać w złej pamięci Polaków _. _ Ta zgodność powinna dać do myślenia premierowi Tuskowi _ - mówił Ziobro.

Jak podkreślił, _ nie chce opowiadać bajek, że minister Nowak zostanie na pewno odwołany _. _ Wiemy jak trudno jest odwołać ministra w sytuacji, gdy jest większość koalicyjna PO-PSL. Ale chcemy dowieść, że potrafimy budować koalicje w wielkich sprawach, które służą Polsce ponad podziałami partyjnymi _ - przekonywał.

Lider SP zapowiedział, że będzie też prowadził rozmowy z pojedynczymi posłami PSL oraz PO, _ gdzie nie brakuje frakcji _. _ Spotykamy również na korytarzu posłów Platformy, którzy jakże krytycznie oceniają działania pana Nowaka, jego niekompetencję i wstydzą się, i czerwienią za to, co on robi, albo czego nie robi, a powinien _ - mówił Ziobro.

Premier - przekonywał - powinien zatem znaleźć innego ministra transportu, choćby wewnątrz PO.

_ - Nie wierzę, że w Platformie nie ma człowieka, który byłby ekspertem i znałby się na wielkich inwestycjach, który wiedziałby, jak kontrolować wydawanie pieniędzy i który potrafiłby sprostać wymogom UE związanym z zapewnieniem transparentności _ - zaznaczył szef SP.

Zarzucał Nowakowi, że nie umiał poradzić sobie z zapewnieniem przejrzystości przy budowie polskich dróg, co - jego zdaniem - spowodowało, że Komisja Europejska wstrzymała fundusze na polskie drogi. Wytykał też ministrowi transportu fatalny stan dróg i połączeń kolejowych.

Polskie drogi - podkreślił Ziobro - są wyjątkowo drogie. Według niego koszt budowy jednego kilometra obwodnicy Warszawy to 200 mln zł, podczas gdy budowa kilometra niemieckiej autostrady wynosi 40 mln zł, a w Alpach, gdzie trzeba przebijać się przez skały, ten koszt wynosi 100 mln.

W ub. miesiącu Ziobro postawił ministrowi transportu ultimatum - zażądał, by do końca lutego wszystkim podwykonawcom budującym drogi i autostrady w Polsce zostały _ w pełni wypłacone _ środki za wykonane prace. Domagał się też, by minister przedstawił procedury antykorupcyjne w związku z przetargami przy budowie dróg i autostrad oraz wielkich inwestycji infrastrukturalnych, a także dokonał radykalnych obniżek pensji zarządu PKP.

Ziobro powiedział, że warunki te nie zostały spełnione i dlatego SP przedstawia wniosek o odwołanie ministra. - _ Wszystkie te warunki były do spełnienia. Nie żądaliśmy, by rząd wypełnił swoje zobowiązanie i wybudował w należytym czasie wszystkie drogi i autostrady, które miały być oddane do użytku w zeszłym roku _ - zaznaczył.

_ - Kropkę nad i _ - według Ziobry - stanowi koncepcja budowy fotoradarów, które okazały się _ nie celem dla poprawy bezpieczeństwa, ale narzędziem, by pan Rostowski (wicepremier, minister finansów) dostawał więcej pieniędzy do budżetu _.

Do złożenia wniosku o wotum nieufności wobec ministra wymagana jest liczba 69 podpisów. Klub SP liczy obecnie 17 posłów, klub RP - 41, a klub SLD - 26 posłów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)