Notowania

Donald Trump w Polsce
06.07.2017 08:42

Rosyjskie media o wizycie Trumpa. Gaz z USA konkurencją dla Gazpromu

Prezydent USA Donald Trump zaproponuje w Warszawie krajom Europy Środkowej zwiększenie kupna amerykańskiego skroplonego gazu (LNG), który staje się coraz większym konkurentem dla produkcji Gazpromu. Z tego powodu Rosjanie uważnie śledzą wizytę Trumpa w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gaz System S.A.)

Jak zauważa w czwartek rosyjski dziennik gospodarczy "RBK daily", w kwietniu 2017 r. USA sprzedały za granicę 1,4 mld metrów sześc. skroplonego gazu. Jednak amerykański eksport, choć rośnie, wciąż stanowi jedynie 2-3 proc. światowego handlu LNG. Jednocześnie zaznacza, powołując się na prasę w USA, że głównym atutem amerykańskiego gazu jest jego konkurencyjna cena.

"RBK daily" zauważa następnie, powołując się na ekspertów agencji analitycznej Platts, że "dostawy LNG do terminalu w Świnoujściu - z Kataru, Norwegii, a teraz z USA - przydadzą się polskiemu kontrahentowi Gazpromu, firmie PGNiG, do wzmocnienia pozycji negocjacyjnej w kwestii ceny przed przedłużeniem kontraktu wygasającego w 2022 r." (strona polska wskazywała na poważną możliwość nieprzedłużenia kontraktu).

Jednocześnie zdaniem tych ekspertów w 2017 r. przewidywana jest nadpodaż na światowym rynku LNG. "Z tego powodu przybycie tankowców z Luizjany do Polski, a potem Holandii może nie oznaczać początku potężnego strumienia amerykańskiego gazu skroplonego do Europy" - ocenia "RBK daily".

Komentując wizytę Trumpa w Warszawie przed odwiedzeniem takich krajów jak Wielka Brytania, Niemcy i Francja, "RBK daily" wskazuje, że prezydent USA "powtarza decyzję George'a W. Busha, który w 2001 roku także zaczął od Warszawy swoje pierwsze tournée po Europie".

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Donaldzie Trumpie, ale boicie się zapytać

Gazeta przypomina, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej "są najbardziej uzależnione od gazu rosyjskiego", a zależność ta wśród 12 krajów uczestniczących w szczycie Trójmorza stanowi średnio 50-60 procent - 14 proc. w Rumunii, niemal 100 proc. w przypadku Estonii i Bułgarii.

"RBK daily" zaznacza, że rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, iż rosyjscy analitycy uważnie śledzą kwestie handlowe, które będą omawiane w Polsce podczas wizyty Trumpa.

Tagi: Donald Trump w Polsce, gaz skroplony, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-07-2017

Agata takich pozamiata.Amerykańsko syjonistyczny bandyta proponuje sprzedaż kradzionego gazu z Kataru.

06-07-2017

PolakJakby ruskie łajno nie kręciło kurkami jak i kiedy ma ochotę, to y teraz takich szopek nie odstawiali.

06-07-2017

ZnudzonyEhh, super ekologia/żałosne, dopóki się nie przeliczy jak zanieczyszcza się środowisko produkując silniki elektryczne , całe oprzyrządowanie do takich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)