Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk odkrywa karty w sprawie OFE

0
Podziel się:

Premier ujawnił, kiedy zapadną decyzje dotyczące reformy emerytur. Eksperci mocno podzieleni w ocenie.

Donald Tusk odkrywa karty w sprawie OFE
(PAP/Radek Pietruszka)

_ - Dwa miesiące powinny wystarczyć na wybór wariantu głębokiej korekty systemu OFE - _ powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Rząd dokonał dziś przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego. Ministrowie zajęli się raportem, który zawiera rekomendacje zmian dot. oszczędzania w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Eksperci mocno podzieleni w ocenie rządowych propozycji.

_ - Mam nadzieję, że po konsultacjach społecznych, na przełomie sierpnia i września ostateczny wariant głębokiej korekty systemu OFE trafi pod obrady rządu - _ powiedział Donald Tusk na specjalnie zwołanej konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów. Zastrzegł, że wariant ostateczny może różnić się od przedstawionych w przeglądzie.

Przed tygodniem ministrowie finansów i pracy, Jacek Rostowski i Władysław Kosiniak-Kamysz, zaprezentowali dokument pt. _ Bezpieczeństwo dzięki zrównoważeniu _.

Pierwszy wariant przewiduje likwidację części nieakcyjnej (obligacyjnej) OFE. Środki, których OFE nie mogą inwestować w akcje, byłyby przenoszone z OFE do ZUS. Ich równowartość trafiałaby na subkonta przyszłych emerytów i byłaby waloryzowana na tych samych zasadach, jak obecnie zgromadzone tam środki. Składka przekazywana OFE wzrosłaby do poziomu 2,92 proc. OFE miałyby prawo inwestować dowolną część swoich aktywów w akcje i zakaz inwestowania w państwowe papiery dłużne.

Drugi wariant zakłada dobrowolność udziału w części kapitałowej systemu emerytalnego. Osoby rozpoczynające pracę mogłyby wybrać, do którego OFE chcą należeć. Jeżeli ktoś nie wybrałby OFE, jego składka w całości trafiałaby na subkonto w ZUS.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/104/m86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;rostowski;jest;gotow;debatowac;z;balcerowiczem,220,0,1336796.html) *Starcie o OFE. Rostowski kontra Balcerowicz * Wicepremier, minister finansów zadeklarował gotowość do debaty z prof. Leszkiem Balcerowiczem na temat propozycji zmian w OFE. Osoby, które już odprowadzają składki emerytalne, mogłyby zdecydować, czy chcą nadal pozostać uczestnikiem OFE, czy przenieść całą składkę i zgromadzone aktywa do ZUS.

Na podjęcie decyzji o pozostaniu w OFE każdy ubezpieczony miałby 3 miesiące. Brak decyzji skutkowałby przeniesieniem aktywów i kapitału z OFE do ZUS.

Zgodnie z trzecim wariantem, tzw. dobrowolnością plus ubezpieczony mógłby zdecydować się na przekazanie całości składki do ZUS przy obecnej wysokości 19,52 proc., albo zdecydować się na przekazanie części składki do ZUS (17,52 proc.). Pozostała 2-proc. część składki trafiałaby do OFE, ale ubezpieczony musiałby wpłacać do funduszu także dodatkowe 2 proc. składki. W sumie składka emerytalna od wynagrodzenia wyniosłaby 21,52 proc., z czego 17,52 proc. pozostałoby w ZUS, a 4 proc. trafiłoby do OFE.

Ponadto planuje się przyjęcie, że emerytury z OFE byłyby wypłacane przez ZUS. Zastosowanie ma mieć w tym wypadku reguła tzw. suwaka bezpieczeństwa, zgodnie z którym na 10 lat przed przejściem na emeryturę oszczędności zgromadzone w OFE byłyby stopniowo (1/10 rocznie) przekazywane na subkonta w ZUS. Kapitał przenoszony na subkonto podlegałby obecnym zasadom waloryzacji. Reguła _ suwaka bezpieczeństwa _ nie miałaby zastosowania w przypadku wyboru trzeciego wariantu zmian w OFE.

Wprowadzenie zmian, zdaniem autorów publikacji, korzystnie wpłynie na wysokość emerytur, zapewni dopływ środków do gospodarki i przyczyni się do obniżenia długu publicznego i zrównoważenia funduszu emerytalnego w ZUS. Zmiany mają też doprowadzić do prawdziwej konkurencji między OFE.

Z rządowego raportu wynika, że bez wprowadzenia w Polsce otwartych funduszy emerytalnych dług publiczny, według metodologii UE, na koniec 2012 r. wynosiłby 38,1 proc. PKB (zamiast 55,6 proc. PKB). Niższy dług skutkowałby wyższym ratingiem Polski oraz niższymi rentownościami obligacji oraz niższymi kosztami obsługi długu. W raporcie wskazano, że im wyższy będzie udział OFE w składce emerytalno-rentowej, tym wyższe jest prawdopodobieństwo przyszłego wzrostu podatków, ze względu na wyższe koszty obsługi długu.

Eksperci krytykują, ale...

_ - Nie jesteśmy społeczeństwem baranów _ - odpowiedział Leszek Balcerowicz twórcom reformy emerytalnej. Były minister finansów i szef Narodowego Banku Centralnego ostro skrytykował w miniony weekend przedstawione możliwości zmian, które zwiększają rolę ZUS kosztem OFE.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/234/m265706.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/balcerowicz;o;ofe;to;nie;debata;to;propaganda,10,0,1336074.html) *Balcerowicz o OFE: To nie debata, to propaganda * Zdaniem byłego ministra finansów, tezy zawarte w raporcie rządu były wielokrotnie w przeszłości obalane. Prof. Balcerowicz uważa, że propozycje sprowadzają się do zabrania przez państwo prywatnych pieniędzy zgromadzonych w funduszach emerytalnych. Ekonomista taki krok nazywa nacjonalizacją i dodaje, że ZUS nie będzie oszczędności gromadził, tylko od je wyda.

Z kolei według ekspertów Centrum Adama Smitha, rządowe propozycje dotyczące zmian w OFE idą w dobrym kierunku, ale są zbyt nieśmiałe. Ireneusz Jabłoński z Centrum Smitha uważa, że obecny system emerytalny jest bardzo skomplikowany, dlatego powinien być uproszczony, a przez to bardziej efektywny.

_ - To co zapowiedział rząd ustami swoich dwóch ministrów ma iść w kierunku zmniejszenia negatywnych skutków globalnych przez fakt istnienia OFE, głównie dla sektora finansów publicznych, a zatem dla podatników, bo to oni odpowiadają za deficyty, pożyczki i wzrost kosztów obsługi tego długu. Jednocześnie jeżeli zostałby zrealizowany szczególnie pierwszy postulat, nastąpiłoby uproszczenie systemu - _ twierdzi Jabłoński.

Centrum Smitha wraca do forsowanej już wcześniej przez siebie koncepcji tak zwanych emerytur obywatelskich. _ - Każdy obywatel Polski po osiągnięciu wieku emerytalnego, a ten będzie wprowadzony decyzją polityczną na którą nie mamy wpływu, otrzyma stałe świadczenie, które by wynosiło około 1000 złotych w sile nabywczej z 2011 roku. Byłoby to świadczenie pozwalające na przeżycie, ale nie zamykające drogi do wyboru innych form oszczędzania - _ dodaje ekspert.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozwiązania dotyczące OFE są zbyt nieśmiałe? Ireneusz Jabłoński z Centrum Smitha uważa, że obecny system emerytalny jest bardzo skomplikowany, dlatego powinien być uproszczony, a przez to bardziej efektywny.
Gowin chce oddać pieniądze z OFE obywatelom 300 mld przejętych od emerytów przepadnie i za kilka lat znów będziemy mieli problem z ZUS-em.
Prezydent uratuje system emerytalny? Propozycje wymagają "pogłębionych analiz" Jak na razie jest za wcześnie na ocenę opcji przedstawionych w raporcie.
Starcie o OFE. Rostowski kontra Balcerowicz Wicepremier, minister finansów zadeklarował gotowość do debaty z prof. Leszkiem Balcerowiczem na temat propozycji zmian w OFE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)