Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Donald Tusk w Rumunii spotka się z europejskimi premierami

0
Podziel się

Szef polskiego rządu będzie uczestniczył w sesji roboczej z udziałem m.in. premiera Chin Li Keqianga i premiera Rumunii Victora Ponty.

Donald Tusk w Rumunii spotka się z europejskimi premierami
(Tomasz Urbanek/East News)
bErHHLhh

Podczas swojej jednodniowej wizyty premier weźmie udział w szczycie szefów rządów Chin i państw Europy Środkowo-Wschodniej w Bukareszcie.

Szef polskiego rządu będzie uczestniczył w sesji roboczej z udziałem m.in. premiera Chin Li Keqianga i premiera Rumunii Victora Ponty.

Premier Chin rozpoczął wczoraj trzydniową wizytę w Rumunii. W tym czasie będzie trwał szczyt Chiny-Europa Wschodnia, w którym będzie uczestniczyło 16 premierów z państw regionu, w tym z krajów bałkańskich nienależących do Unii Europejskiej.

bErHHLhj

Planowane jest także forum gospodarcze z udziałem około 1000 przedsiębiorców z Chin i Europy Wschodniej. Po rozmowach Li Keqianga z rumuńskim szefem rządu Victorem Pontą ma dojść do podpisania licznych dwustronnych porozumień gospodarczych, m.in. w zakresie atomistyki.

W artykule opublikowanym wczoraj na łamach rumuńskiego dziennika _ Adevarul _ Li Keqiang zapowiedział, że Chiny udostępnią krajom Europy Środkowej i Wschodniej kredyt w wysokości 10 mld dolarów, aby wesprzeć rozbudowę infrastruktury w tym regionie. Jednocześnie Państwo Środka chce zwiększyć import żywności, bo - jak wyjaśnił premier Chin - w jego państwie rośnie zapotrzebowanie na żywność, ponieważ coraz więcej obywateli przenosi się do miast.

Poza udziałem w spotkaniu premierów państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, Donald Tusk spotka się także w cztery oczy z premierem Chin, premierem Rumunii, a także będzie rozmawiał z szefami rządów: Bułgarii, Albanii, Macedonii i Słowacji.

Szczyt Chiny-Europa Wschodnia odbywa się w Pałacu Parlamentu w centrum Bukaresztu. Ten gigantyczny budynek został wybudowany w latach 80. przez ówczesnego komunistycznego przywódcę Rumunii Nicolae Ceausescu nazywanego _ geniuszem Karpat _.

bErHHLhp

Ceausescu zarządził wyburzenie kilku kwartałów starej dzielnicy i wysiedlenie blisko 40 tys. ludzi. Potracili oni domy, a w ich miejsce powstał pałac o powierzchni 350 tys. metrów kwadratowych, w którym miał mieć siedzibę m.in. parlament. Jest to drugi po Pentagonie największy budynek na świecie. Do budowy, nadzorowanej przez kilkuset architektów, zużyto ilość marmuru równą pojemności 400 basenów olimpijskich. Działo się to w czasie, kiedy w Rumunii brakowało żywności. W 2012 roku ten megalomański obiekt zwiedziło ponad 140 tys. turystów, głównie zagranicznych (110 tys.).

bErHHLhK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)