Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dopłaty bezpośrednie. 117 tys. polskich rolników otrzyma mniej

0
Podziel się:

Komisja Europejska nakała redukcję dopłat krajowych za 2012 r. o 101 mln euro.

Dopłaty bezpośrednie. 117 tys. polskich rolników otrzyma mniej
(AndreasReh/iStockphoto)

W tym roku około 117 tys. polskich rolników otrzyma niższe dopłaty bezpośrednie z powodu konieczności redukcji krajowych płatności uzupełniających. Polska chciała zaskarżyć decyzję KE w tej sprawie, jednak w rezultacie odstąpiono od tego pomysłu.

Chodzi o decyzję Komisji Europejskiej, która nakazuje redukcję dopłat krajowych za 2012 r. o 101 mln euro. Wyższe dopłaty spowodowałyby bowiem, że poziom płatności w Polsce przekroczyłby poziom dopłat w innych krajach unijnej piętnastki.

Polski rząd, chcąc podnieść wysokość dopłat do ziemi dla rolników, co roku dopłacał z budżetu krajowego. Takie warunki zostały wynegocjowane przed wstąpieniem Polski do UE w 2004 r. Wtedy dopłaty dla rolników wynosiły 25 proc. poziomu unijnego. Dodatkowe 30 proc. dopłacał budżet krajowy.

W sprawie zredukowania dopłat w 2012 r. interweniowała m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych. W odpowiedzi na pismo KRIR, ministerstwo rolnictwa poinformowało, że w resorcie został przygotowany dokument dotyczący wszczęcia procedury zaskarżenia tej decyzji do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Został on przekazany do ministerstwa spraw zagranicznych, który pełni wiodącą rolę w postępowaniach przed organami sądowymi Unii Europejskiej. Po przeprowadzeniu analizy szef resort spraw zagranicznych uznał jednak, że zaskarżenie decyzji nie jest zasadne, głównie z uwagi na duże ryzyko niekorzystnego rozstrzygnięcia Trybunału. _ W związku z powyższym odstąpiono od zaskarżenia decyzji do ETS _ - wyjaśnia ministerstwo rolnictwa w piśmie do KRIR.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/76/m201804.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/marek;sawicki;o;budzecie;ue;doplaty;musza;byc;usrednione,211,0,1198035.html) *Marek Sawicki o budżecie UE. "Dopłaty muszą być uśrednione" * Zdaniem byłego ministra rolnictwa szans na zwiększenie dotacji dla rolników nie należy upatrywać wyłącznie w podnoszeniu dopłat bezpośrednich. Zgodnie z decyzją KE, w przypadku gdy całkowita kwota płatności bezpośrednich (unijnych i krajowych), która ma zostać przyznana rolnikowi za dany rok, przekracza 5 tys. euro, kwota krajowych płatności uzupełniających zostaje pomniejszona o kwotę równą 10 proc. nadwyżki łącznej kwoty płatności (unijnych i krajowych) ponad 5 tys. euro.

W przypadku dopłat przekraczających 300 tys. euro, płatności zostaną dodatkowo zmniejszone o 4 proc. Redukcję stosuje się tylko do części całkowitej kwoty przekraczającej 300 tys. euro, składającej się z krajowych płatności uzupełniających. Według Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotyczy to 240 gospodarstw.

W Polsce dopłaty bezpośrednie dostaje około 1 mln 350 tys. gospodarstw.

Czytaj więcej w Money.pl
Polskiemu rolnictwu należy się 170 mld zł? Prezes PiS zarzucił rządowi PO-PSL, że zapomniał o interesach wsi. Prof. Piotr Gliński też ocenił, że nasze państwo nie jest dobrym gospodarzem dla wsi.
Minister ma nowy pomysł dla polskich rolników Izby rolnicze powinny mieć większe uprawnienia, na co zezwalają obowiązujące przepisy. Organizacje te mogłyby się zająć doradztwem rolniczym - uważa minister rolnictwa Stanisław Kalemba.
SLD obiecuje rolnikom. Realne? Zapewnienie równych dopłat dla rolników w UE, gwarantowany dochód minimalny, reformę KRUS, stworzenie regulacji ws. GMO, połączenie agencji rolnych, wsparcie szkolnictwa wiejskiego i zapewnienie dostępu do internetu - proponuje rolnikom SLD.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)