Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dopłaty dla rolników będą wyższe? Tego chce PiS

0
Podziel się:

Unijna dopłaty dla rolników bardzo się różnią: od poniżej 100 euro za hektar na Litwie do ponad 400 euro w Holandii, Belgii i na Malcie.

Dopłaty dla rolników będą wyższe? Tego chce PiS
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)

Unijna dopłaty dla rolników bardzo się różnią: od poniżej 100 euro za hektar na Litwie do ponad 400 euro w Holandii, Belgii i na Malcie. Bruksela chce, by stawka dla Polski wzrosła w 2014 r. do około 230 euro za hektar.

Dziś posłowie zajmą się m.in. przygotowanym przez PiS projektem uchwały ws. aktywnego działania na rzecz wprowadzenia równych i niedyskryminujących zasad podziału środków na unijne dopłaty bezpośrednie dla rolników.

W przygotowanym przez PiS projekcie uchwały wyrażono zaniepokojenie przedstawionymi przez Komisję Europejską propozycjami legislacyjnymi dotyczącymi systemu dopłat bezpośrednich. Zdaniem autorów projektu propozycje te zmierzają do utrzymania po 2013 roku niesprawiedliwych i dyskryminujących niektóre państwa członkowskie, w tym Polskę, zasad podziału środków przewidzianych na dopłaty bezpośrednie.

KE zaproponowała zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej UE od nowego okresu budżetowego - po 2013 r. KE chce doprowadzić do zmniejszenia różnic w dopłatach bezpośrednich między krajami.

W 2014 r. rolnicy - zgodnie z propozycją Komisji - dostawaliby płatności obowiązkowe pochodzące ze wspólnego budżetu UE i dobrowolne wynikające z ustaleń poszczególnych krajów. Podstawowe płatności uzależnione byłyby od powierzchni gospodarstwa, działań prośrodowiskowych - tzw. zazieleniania produkcji rolnej. Wsparcie uzyskaliby też młodzi rolnicy.

Posłowie rozpatrzą też inny projekt PiS, który dotyczy zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy podatek dla rolników. Rząd już pracuje Ministerstwo Finansów pracuje nad założeniami do ustawy o podatku dochodowym od działalności rolniczej.
Oni zbili majątek na rekordowych cenach ziemi W 2011 roku państwowa ziemia kosztowała średnio 17 tys. 165 zł za 1 ha, czyli była o 12 proc. droższa niż w 2010 r.
Unia ma plan wielkiej reformy. 418 mld euro KE przyjęła projekt reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)