Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dostawy ropy naftowej do Unii. Iran zaprzecza, że zakręcił kurek

0
Podziel się:

Unia Europejska nałożyła sankcje na Teheran. Rząd Iranu od kilku tygodni groził przerwaniem dostaw ropy.

Dostawy ropy naftowej do Unii. Iran zaprzecza, że zakręcił kurek
(PAP/EPA)

[aktualizacja: 15:19]

Ostatecznie Iran nie zdecydował się na radykalne posunięcie. Irańscy oficjele zaprzeczają informacji o wstrzymaniu przez Teheran eksportu ropy do sześciu państw Unii Europejskiej. Miała to być odpowiedź na unijne sankcje. Europa odetchnęła z ulgą.

[Na zdjęciu prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad]

_ - Zaprzeczamy temu doniesieniu. Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, ogłosi ją Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu _ - powiedział rzecznik ministerstwa agencji Reutera.

Anglojęzyczna Press TV informowała, że Teheran wstrzymał eksport ropy naftowej do Francji, Hiszpanii, Włoch, Grecji, Portugalii i Holandii w reakcji na unijne sankcje, obejmujące zakaz nowych kontraktów naftowych z Iranem.

Wcześniej kazachska agencja prasowa Chabar informowała, że ambasadorów tych państw UE w Iranie wezwano do tamtejszego MSZ, żeby zaprotestować przeciwko zaostrzonym unijnym sankcjom.

źródło: International Energy Agency

UE podjęła ostatnio decyzję o wprowadzeniu embarga na irańską ropę naftową i wstrzymaniu wszelkiej współpracy z bankiem centralnym Iranu. Celem sankcji jest zmuszenie władz Iranu do ustępstw w sprawie kontrowersyjnego programu nuklearnego. Zachód podejrzewa Irańczyków o potajemne prowadzenie prac nad bronią atomową. Władze w Teheranie twierdzą, że ich program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Według telewizji Al-Alam Iran przekazał szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton pismo na temat swej gotowości do wznowienia negocjacji nuklearnych z wielkimi mocarstwami.

Według tego źródła _ pismo przekazano w środę do biura Catherine Ashton. Iran wyraża w nim gotowość do przeprowadzenia w sposób konstruktywny nowych rozmów na temat jego programu nuklearnego _.

W styczniu, na kilka dni przed ogłoszeniem zaostrzenia unijnych sankcji wobec Iranu, Ashton ujawniła treść listu, który w październiku 2011 roku przekazała głównemu irańskiemu negocjatorowi do spraw nuklearnych Saidowi Dżalilemu. Napisała w nim m.in., że głównym celem unijnej dyplomacji jest wypracowanie porozumienia, które _ przywraca międzynarodową wiarę w wyłącznie pokojową naturę irańskiego programu nuklearnego _.

Tymczasem irańskie media relacjonowały dziś ostępy, jakie poczyniono w pracach nad programem nuklearnym. Podczas uroczystej ceremonii _ prezydent Mahmud Ahmadineżad załadował wzbogacone do 20 proc. pręty paliwowe do reaktora badawczego w Teheranie. To symbol osiągnięć irańskich naukowców _ - podała telewizja państwowa, która nadawała transmisję na żywo z wydarzenia. Uran wzbogacony do 20 proc., choć nie nadaje się do użycia w celach wojskowych, może być stosunkowo szybko wzbogacany do 90 proc. Do produkcji bomby atomowej potrzebny jest uran wzbogacony do 90 proc.

Telewizja Irib pokazała uruchomienie zakładu wzbogacania uranu w Natanz. Szef irańskiego programu atomowego Ferejdun Abbasi-Dawani oświadczył, że zainstalowano tam nowe wirówki, wydajnością trzykrotnie przekraczające obecne. - _ To mocna odpowiedź na wszystkie akty sabotażu, przeprowadzone przez Zachód _ - powiedział.

Więcej o konflikcie z Iranem czytaj w Money.pl
Izrael zyskał sprzymierzeńca. To ostrzeżenie Kolejny europejski kraj zajął stanowisko w sprawie konfliktu między Izraelem a Iranem.
OPEC zwiększy produkcję ropy? Oni nie chcą Unia Europejska zdecydowała się wstrzymać zakupy ropy naftowej od Iranu.
Nie będą czekać na embargo. Sami wprowadzą Rząd w Teheranie nie będzie czekał pół roku, aż UE wprowadzi zakaz importu irańskiej ropy po zapewnieniu sobie alternatywnych dostaw, lecz prewencyjnie może wprowadzić je sam - pisze dzisiejszy Financial Times.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)