Notowania

Dotacje na przedszkole unijne. Na co można dostać pieniądze?

Na dodatkowe zajęcia, wsparcie nauczycieli czy też dostosowanie przedszkoli do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami można w Podlaskiem zdobyć kolejne 25 mln zł z UE. Od końca marca do 21 kwietnia będzie można składać konkursowe projekty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(monkeybusinessimages/iStockphoto)

Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego 2014-2020 mają wesprzeć samorządy, by mogły także np. wydłużyć godziny pracy przedszkoli, zorganizować najmłodszym gimnastykę korekcyjną, zajęcia logopedyczne, ale też rozwijać tzw. kompetencje kluczowe (umiejętności matematyczne, informatyczne czy naukę języków obcych).

- Niestety, znaczna część gmin województwa podlaskiego nie jest w stanie zaspokoić samodzielnie zapotrzebowania na miejsca edukacji przedszkolnej, w szczególności dla 3-4 latków. Dlatego też konkurs może być dużym wsparciem w tym zakresie" - poinformowała Elżbieta Romańczuk, dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Projekty mogą też obejmować rozwijanie umiejętności zawodowych nauczycieli.

Z danych urzędu marszałkowskiego wynika, że dzięki europejskim pieniądzom w ciągu ostatnich siedmiu lat w Podlaskiem znacznie zwiększyła się dostępność dzieci do przedszkoli. W 2007 r. objętych opieką w przedszkolach było nieco ponad 53 proc. dzieci, w 2017 - 78 proc., ale wciąż pod tym względem region jest poniżej średniej w kraju.

W ogłoszonym konkursie mogą startować te gminy, gdzie najmniej dzieci chodzi do przedszkola. Na podstawie danych statystycznych oraz ankiet rozesłanych wcześniej do gmin nt. zapotrzebowania na miejsce dla dzieci w przedszkolach wybrano 82 takie gminy.

- W dużej części są to gminy wiejskie i wiejsko - miejskie, ale znalazły się tam też miasta powiatowe, które przyjmują do przedszkoli dzieci z gmin przyległych - dodała Romańczuk.

Osobny konkurs z osobną pulą środków z UE z RPO - 12,9 mln zł - na przedszkola przeprowadzi również (nabór od 31 marca do 28 kwietnia) stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF), które zrzesza Białystok i dziewięć ościennych gmin. BOF ma w RPO dedykowane pieniądze w ramach specjalnego mechanizmu UE pod nazwą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).

- Dzięki unijnym pieniądzom można sfinansować powstanie miejsc w przedszkolach od A do Z. Pieniądze mają służyć większej dostępności dzieci do przedszkoli - poinformowała PAP Beata Wiśniewska z biura Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.

Można dostać dotację np. na budowę, rozbudowę, przebudowę czy remont przedszkoli, dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. - Budowa jest jednak dopuszczona jedynie wtedy, gdy nie ma możliwości adaptacji pomieszczeń w już istniejących budynkach - zaznaczyła Wiśniewska.

Można też starać się o środki na plac zabaw czy wyposażenie placówki w potrzebny sprzęt, jednak zawsze część inwestycyjna projektu musi być połączona ze społeczną, np. dodatkowymi zajęciami czy edukacją nauczycieli.

BOF zakłada, że w latach 2014-2020 na terenie gmin z tego stowarzyszenia z dodatkowych zajęć skorzysta minimum 400 dzieci, powstanie ok. tysiąca nowych miejsc w przedszkolach, wsparcie dostanie też kilkudziesięciu nauczycieli.

Po pierwszym tego typu konkursie przeprowadzonym na terenie BOF, szanse na wsparcie mają gminy Supraśl i Juchnowiec Kościelny. W Supraślu ma powstać nowe przedszkole, gdzie będzie 120 miejsc dla najmłodszych dzieci, w Juchnowcu Kościelnym natomiast będzie rozbudowana obecna placówka, gdzie powstanie 75 kolejnych miejsc.

RPO na lata 2014-2020 zakłada, że uda się stworzyć w Podlaskiem kolejnych 1 tys. 755 miejsc w przedszkolach i zorganizować dodatkowe zajęcia dla ponad 5,2 tys. dzieci.

Tagi: przedszkole, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2017

AnkaNie daje tylko oddaje to co Polska wpłaciła i to tylko część a resztę sobie zostawia

27-03-2017

ZK590Polacy zbierają datki i zapomogi niczym Afrykańczycy. Biorą, biorą i zawsze mało, zawsze nie ma zawsze głodni.

27-03-2017

wapja uwazam ,ze trzeba wykorzystac kazda alternatywe w celu poprawienia warunkow spolecznych w polsce skoro unia fiannsuje takie przedsiewziecia to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)