Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
krzysztof jurgiel
25.02.2013 20:48

Dotacje unijne dla polski. PiS zachęca rolników do dyskusji

Należy wyodrębnić konkretną pulę środków przeznaczonych wyłącznie na obszary wiejskie - uważa były minister rolnictwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)

Parlamentarzyści PiS namawiają środowiska rolnicze do czynnego udziału w konsultacjach dotyczących strategii dla poszczególnych sektorów gospodarki oraz unijnych programów operacyjnych. Chodzi o to, by zapewniono w nich pulę przeznaczoną dla obszarów wiejskich.

W Mikołowie (Śląskie) parlamentarzyści tej partii uczestniczyli w wojewódzkiej konferencji rolnej _ Rolnictwo a rozwój niszowy _, poświęconej m.in. możliwościom rozwoju lokalnych rynków i sprzedaży bezpośredniej, jako alternatywy dla globalizacji oraz importowanej żywności.

Były minister rolnictwa w rządzie PiS, a obecnie szef sejmowej komisji rolnictwa, Krzysztof Jurgiel apelował, by środowiska rolnicze brały czynny udział w konsultacjach dokumentów programowych, dotyczących przyszłego wykorzystania unijnych środków - zarówno na szczeblu gminnym, jak i wojewódzkim oraz krajowym.

- _ Należy wyodrębnić konkretną pulę środków przeznaczonych wyłącznie na obszary wiejskie, na politykę wiejską. To powinno znaleźć się w dokumentach programowych, strategicznych _ - wskazał Jurgiel, jako przykład podając np. konieczność zagwarantowania, by w strategii transportowej oraz w stosownym programie operacyjnym znalazły się także środki na drogi wiejskie.

- _ Chodzi o to, by w dokumentach strategicznych, programach operacyjnych w ramach polityki spójności znalazły się odpowiednie zapisy dotyczące wspierania obszarów wiejskich, komplementarne z narzędziami Wspólnej Polityki Rolnej _ - wyjaśnił były szef resortu rolnictwa, wskazując, że to właśnie z Funduszu Spójności pochodzić mogą środki pobudzające rozwój i modernizację wsi.

Uczestnicy konferencji wskazywali też na konieczność wypracowania systemu zróżnicowania terytorialnego obszarów wiejskich, by lepiej dostosować wsparcie do ich potrzeb. Według Jurgiela, polityka w tym zakresie wymaga decentralizacji; obecnie samorządy województw mają niewiele do powiedzenia w kwestiach wydatków dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich.

Uczestnicy konferencji opowiedzieli się także za uznaniem rolnictwa i produkcji żywności za strategiczne zadanie państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska przeciwko UE. Będzie chronić... Polskie stanowisko w sprawie propozycji Komisji na piątkowej radzie ministrów energii w Brukseli przedstawił wiceminister gospodarki Andrzej Dycha.
Minister: To nie jest euforia, są powody do... Minister rolnictwa wskazał, że nasz kraj wywalczył zapis pozwalający na uzupełnianie dopłat bezpośrednich dla rolników z budżetu krajowego. Dzięki temu w 2020 r. mogą one przekroczyć 240 euro na hektar.
Rolnicy dostaną podwyżki od Brukseli? Komisja rolnictwa PE opowiedziała się wczoraj za szybszym wyrównywaniem dopłat bezpośrednich dla rolników w UE w ramach reformy polityki rolnej.
Tagi: krzysztof jurgiel, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz