Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dowód w komórce już w lipcu. Testy w Ełku i Łodzi od maja

Już w lipcu możliwe będzie skorzystanie z mdowodu osobistego, czyli dokumentu w komórce. Tak zapowiada minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Wcześniej z mobilnego dowodu skorzystają mieszkańcy Łodzi oraz Ełku, gdzie odbędą się testy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Gzell/PAP)

- W lipcu tego roku będziemy natomiast mieć mobilną wersję dokumentu, czyli dowód osobisty przez komórkę. Pilotaż zacznie się w maju. Testy będziemy prowadzić w Ełku oraz Łodzi, oczywiście zapraszamy także inne miasta. Ruszamy od maja. Ponad 60 proc. obywateli już dziś pozytywnie ocenia perspektywę dostępu do dokumentów przez telefon i uwolnienie portfela - powiedziała Anna Streżyńska Portalowi Samorządowemu.

Jak dodała, mdowód ma być uzupełnieniem tradycyjnego dokumentu.

- Mobilna wersja dokumentów będzie dla tych, którzy będą chcieli z tego korzystać, np. dla wygody. Chodzi o to, by dać obywatelom możliwość korzystania z dokumentów przy pomocy telefonu - stwierdziła.

Szeroko zakrojone testy potrwają ok. dwóch miesięcy. Później już każdy będzie mógł mieć dowód w komórce. W kolejnych etapach będziemy mogli mieć tam także prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, później ubezpieczenie OC. Następnie, zapewne już w 2018 roku, będą wdrażane dokumenty służące przedsiębiorcom.

Jednocześnie resort szykuje się do wprowadzenia nowych dowodów plastikowych z chipem. To tzw. e-dowody. Jak już informowaliśmy, ich wymiana zacznie się prawdopodobnie w 2019 roku. Plan jest taki, by nowy dowód mógł posłużyć na przykład w trakcie wizyty u lekarza. Poza tym będą mogły być na nim zapisane nasze dane biometryczne.

"W wyniku konsultacji do przygotowanego dokumentu powstała druga wersja koncepcji, zgodnie z którą nowy elektroniczny dowód osobisty będzie w sposób jednoznaczny i niezaprzeczalny potwierdzał tożsamość obywatela, będzie też służył do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów w cyfrowym świecie." - czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, które opracowuje projekt.

Po drugie - będzie służył do identyfikacji i składania podpisów w kontaktach z e-administracją. Po trzecie - będzie mógł się komunikować z POS-ami, czyli terminalami do obsługi kart. Podobnie jak karta płatnicza będzie posiadał swój numer PIN.

- W ostatnich uzgodnieniach pojawiły się już założenia dość optymalne na tym etapie. Jak teraz ostro wezmą się do roboty powinno się udać - Wiesław Paluszyński, ekspert ds. cyfryzacji z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Tagi: mdowód, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2017

kikirikiI znowu zaczną kraść telefony fizycznie. Nie wspomnę o hakerach cyberprzestrzeni. Dla mnie dramat. Nie skorzystam, bo mam wybór. Dziękuję.

26-03-2017

zexWy nie za telefony sie bierzcie tylko rozwincie komputeryzacje lekarzy i szpitali, gdyz jak idziesz do lekarza to trzeba brac ze soba cala teczke … Czytaj całość

26-03-2017

MAXBARDZO DOBRY POMYSŁ

Rozwiń komentarze (24)