Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polski naukowiec idzie na wojnę z Google. Gigant chce opatentować jego pomysł?

Polski naukowiec idzie na wojnę z Google. Gigant chce opatentować jego pomysł?

Fot. brionv/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Dr Jarosław Duda z Uniwersytetu Jagiellońskiego złożył protest w sprawie patentu, jaki chce uzyskać Google. Jak twierdzi polski naukowiec, gigant z Doliny Krzemowej ma zamiar opatentować rozwiązanie, w którym "wyraźnie widać" jego pomysły.

W niedzielę dr Duda poinformował, że już w piątek złożył protest. "Chyba pozostaje czekać" - napisał w mailu do money.pl

Jak już pisaliśmy w sobotę, chodzi o tzw. kodowanie ANS, które pozwala na kompresję danych m.in. w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych. Obecnie jest ono już używane w produktach m.in. Apple, Facebooka i Google - na przykład zapisują nim informację urządzenia Apple iPhone i Mac, o czym pisaliśmy już w money.pl.

Dr Duda opracowane przez siebie metody udostępnił w internecie, bo chciał, by z jego pomysłu mógł korzystać każdy. Tym bardziej, że dzięki temu rozwiązaniu programy działają szybciej i zużywają mniej energii.

Naukowiec twierdzi, że od 2014 r. prowadził z Google korespondencję - mailową i za pośrednictwem publicznego forum - i pomagał tej firmie w adaptacji ANS do kompresji plików wideo.

Zobacz też, jakimi innowacjami chwali się Poczta Polska:

O tym, że Google chce opatentować ten pomysł, dr Duda dowiedział się z internetu. Przyznał, że wniosek patentowy nie pokrywa się dokładnie z jego rozwiązaniem, ale wyraźnie widać jego pomysły. Podkreślił, że nie został przedstawiony jako autor rozwiązania.

Patent jeszcze nie został przyznany. Procedura może trwać kilka lat. Badacz w ciągu kilku dni zamierza więc złożyć w tej sprawie protest (tzw. Third-Party Preissuance Submission) w amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych. Ma nadzieję, że złożone przez niego dokumenty zostaną uwzględnione przez urząd w decyzji dotyczącej przyznawania patentu.

Działania zamierza podjąć także, wspierając dr. Dudę, Uniwersytet Jagielloński.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Real
2017-11-10 06:55
To mi przypomina Monty Pytona, gdzie facet domagał się tantiem od praw autorskich do świateł na przejściach, ponieważ na każdym sygnalizatorze jest jego sylwetka...
wer
2017-08-15 20:37
Głupi polak myśli że kasę wyciagnie i że ktoś mu uwierzy
starszy syn proboszcza
2017-08-14 10:22
PIS przechodzi na hodowlę polskich kaczek.
Patronat objął Kościół (bardzo podobnie jak z partią Hitlera przed II Wojną Światową).
To nie śmieszne, to bardzo smutne :-( ....
Pokaż wszystkie komentarze (23)