Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Google chciał zagarnąć polski patent. Uniwersytet idzie do sądu

54
Podziel się:

Uniwersytet Jagielloński będzie się domagał wycofania wniosku patentowego złożonego przez Google w Stanach Zjednoczonych, a dotyczącego rozwiązania, którego autorem jest pracownik i wykładowca uczelni dr Jarosław Duda - powiedział w piątek rzecznik UJ Adrian Ochalik.

Google chciał zagarnąć polski patent. Uniwersytet idzie do sądu
(Google)
bEKKZHTV

Chodzi o tzw. kodowanie ANS, które pozwala na kompresję danych m.in. w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych. Obecnie jest ono już używane w produktach m.in. Apple, Facebooka i Google - na przykład zapisują nim informację urządzenia Apple iPhone i Mac.

Wykładowca Wydziału Matematyki i Informatyki UJ dr Jarosław Duda kilka lat temu opracowane przez siebie metody udostępnił w internecie. - Jestem naukowcem. Nie opatentowałem tej metody, bo wierzę, że takie podstawowe koncepcje powinny być jednak darmowe i dostępne dla wszystkich - powiedział dr Duda.

* Pomysł na biznes: własna marka strojów kąpielowych *

bEKKZHTX

Naukowiec dodał, że od 2014 r. prowadził z Google korespondencję - mailową i za pośrednictwem publicznego forum - i pomagał tej firmie w adaptacji ANS do kompresji plików wideo.

- Wniosek patentowy zgłoszony w USA zawiera dokładnie te koncepcje, które ja im napisałem. Robiłem to z myślą o praktycznym użytkowaniu tej innowacji, ale nie chciałem, żeby ktokolwiek - w tym Google - ograniczał dostęp do tego rozwiązania poprzez opatentowanie - podkreślił dr Duda. - Zamierzam złożyć w tej sprawie protest w amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych - dodał.

Działania zamierza podjąć także, wspierając dr Jarosława Dudę, Uniwersytet Jagielloński. - Rozumiemy pierwotny, idealistyczny zamysł naszego pracownika, dr. Jarosława Dudy, który na swej drodze naukowej wprowadził rodzinę kodowań ANS, aby wynaleziona przez niego metoda była dostępna publicznie i pozostała darmowa. Dlatego złożenie aplikacji patentowej przez firmę Google w amerykańskim urzędzie patentowym, bez porozumienia z dr. Jarosławem Dudą można postrzegać jako działanie kontrowersyjne biznesowo i etycznie - powiedział PAP rzecznik UJ Adrian Ochalik.

bEKKZHUd

- Będziemy domagać się wycofania wniosku patentowego, gdyż zależy nam, podobnie jak twórcy kodu, aby nikt nie blokował do niego dostępu - dodał.

Rozwiązanie dr Dudy już raz próbowano opatentować w Wielkiej Brytanii w 2016 roku, ale tamtejszy urząd uznał, że nie można opatentować czegoś, co jest za darmo dostępne w internecie.

bEKKZHUy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(54)
Ali
4 lata temu
Powinien wyraźnie określić swój projekt jako polegający licencji Open Source.
żabka
4 lata temu
to ja opatentuję koło
Bo.
4 lata temu
Mógł opatentować ten wynalazek i srzedawać komu by chciał lub użyczać za darmo tylko Polakom. Zarobiłby on i UJ. Kto ma ogromne pięniądze ten ma najlepsze uczelnie na świecie, w przeciwieństwie do UJ, która jest na odległej pozycji w rankingu nauczania.
bEKKZHUz
vddfsfdf
4 lata temu
Mógł gość opatentować, a potem wszystkim udostępnić. Ech Polacy są głupi i wszyscy na około ich rolują.
Edek
4 lata temu
Szacunek dla Pana Jarosława Dudy.
...
Następna strona