Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Google chciał zagarnąć polski patent. Uniwersytet idzie do sądu

Google chciał zagarnąć polski patent. Uniwersytet idzie do sądu

Fot. Google

Uniwersytet Jagielloński będzie się domagał wycofania wniosku patentowego złożonego przez Google w Stanach Zjednoczonych, a dotyczącego rozwiązania, którego autorem jest pracownik i wykładowca uczelni dr Jarosław Duda - powiedział w piątek rzecznik UJ Adrian Ochalik.

Chodzi o tzw. kodowanie ANS, które pozwala na kompresję danych m.in. w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych. Obecnie jest ono już używane w produktach m.in. Apple, Facebooka i Google - na przykład zapisują nim informację urządzenia Apple iPhone i Mac.

Wykładowca Wydziału Matematyki i Informatyki UJ dr Jarosław Duda kilka lat temu opracowane przez siebie metody udostępnił w internecie. - Jestem naukowcem. Nie opatentowałem tej metody, bo wierzę, że takie podstawowe koncepcje powinny być jednak darmowe i dostępne dla wszystkich - powiedział dr Duda.

Pomysł na biznes: własna marka strojów kąpielowych

Naukowiec dodał, że od 2014 r. prowadził z Google korespondencję - mailową i za pośrednictwem publicznego forum - i pomagał tej firmie w adaptacji ANS do kompresji plików wideo.

- Wniosek patentowy zgłoszony w USA zawiera dokładnie te koncepcje, które ja im napisałem. Robiłem to z myślą o praktycznym użytkowaniu tej innowacji, ale nie chciałem, żeby ktokolwiek - w tym Google - ograniczał dostęp do tego rozwiązania poprzez opatentowanie - podkreślił dr Duda. - Zamierzam złożyć w tej sprawie protest w amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych - dodał.

Działania zamierza podjąć także, wspierając dr Jarosława Dudę, Uniwersytet Jagielloński. - Rozumiemy pierwotny, idealistyczny zamysł naszego pracownika, dr. Jarosława Dudy, który na swej drodze naukowej wprowadził rodzinę kodowań ANS, aby wynaleziona przez niego metoda była dostępna publicznie i pozostała darmowa. Dlatego złożenie aplikacji patentowej przez firmę Google w amerykańskim urzędzie patentowym, bez porozumienia z dr. Jarosławem Dudą można postrzegać jako działanie kontrowersyjne biznesowo i etycznie - powiedział PAP rzecznik UJ Adrian Ochalik.

- Będziemy domagać się wycofania wniosku patentowego, gdyż zależy nam, podobnie jak twórcy kodu, aby nikt nie blokował do niego dostępu - dodał.

Rozwiązanie dr Dudy już raz próbowano opatentować w Wielkiej Brytanii w 2016 roku, ale tamtejszy urząd uznał, że nie można opatentować czegoś, co jest za darmo dostępne w internecie.

google, patent, jarosław duda, uj, konwersja
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Ali
2017-08-13 16:04
Powinien wyraźnie określić swój projekt jako polegający licencji Open Source.
żabka
2017-08-07 16:16
to ja opatentuję koło
Bo.
2017-08-07 10:13
Mógł opatentować ten wynalazek i srzedawać komu by chciał lub użyczać za darmo tylko Polakom. Zarobiłby on i UJ. Kto ma ogromne pięniądze ten ma najlepsze uczelnie na świecie, w przeciwieństwie do UJ, która jest na odległej pozycji w rankingu nauczania.
Pokaż wszystkie komentarze (54)