Notowania

etiopia
14.05.2013 20:54

Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT poleciał na wymianę akumulatorów do Etiopii

Naprawa odbędzie się zgodnie z wytycznymi Boeinga zaakceptowanymi przez amerykańskie władze lotnicze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(guerric/CC BY-NC-SA/Flickr)

Pierwszy boeing 787 dreamliner należący do PLL LOT udaje się do centrum serwisowego Boeinga w Etiopii na wymianę akumulatorów - poinformował rzecznik spółki Marek Kłuciński. Chodzi o samolot, który od ponad trzech miesięcy był uziemiony na lotnisku w Chicago.

_ - Dreamliner wystartował po godz. 19 naszego czasu z lotniska w Chicago. Lot do stolicy Etiopii potrwa ok. 13 godzin _ - powiedział Kłuciński. Dodał, że za sterami maszyny siedzą polscy piloci.

Wyjaśnił, że wymiana akumulatorów w Etiopii potrwa do tygodnia. Jak zaznaczył, odbędzie się to zgodnie z wytycznymi Boeinga zaakceptowanymi przez amerykańskie władze lotnicze.

Jak powiedział rzecznik, samolot, który stoi na płycie warszawskiego Lotniska Chopina, także w maju uda się do Etiopii. Dodał, że oba dreamlinery pod koniec maja mają po naprawie wrócić do przewoźnika. Spółka spodziewa się również do końca maja otrzymać trzeci, nowy B787.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami LOT, 5 czerwca br. dreamliner uda się w pierwszy rejs do Chicago. Spółka spodziewa się czwarty samolot otrzymać w lipcu, a piąty w sierpniu.

Pod koniec kwietnia samolot boeing 787 dreamliner japońskich linii lotniczych All Nippon Airways (ANA) wylądował na tokijskim lotnisku Haneda po bezproblemowym dwugodzinnym locie testowym. Był to pierwszy próbny lot dreamlinera w Japonii po przerwie spowodowanej awariami akumulatorów w tych maszynach. Na pokładzie samolotu znajdowali się przedstawiciele dyrekcji koncernu Boeing i linii ANA.

Wcześniej komercyjny lot ze stolicy Etiopii Addis Abeby do stolicy Kenii Nairobi odbył dreamliner etiopskich linii lotniczych Ethiopian Airlines. Eksploatację 50 przekazanych dotąd użytkownikom maszyn Boeing 787 wstrzymano bezterminowo 16 stycznia po incydentach z dwoma samolotami tego typu. W jednym przypadku był to pożar litowych akumulatorów jonowych, a w drugim ich dymienie. Po tej decyzji nie latały również dwa dreamlinery będące w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT.

W kwietniu amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zatwierdził zmodyfikowane akumulatory do dreamlinerów. W ramach poprawek konstrukcyjnych akumulatory zaopatrzono w dodatkowe osłony ognioodporne. Ponadto miejsca ich zamontowania wyposażono w system wentylacyjny, automatycznie usuwający na zewnątrz samolotu ewentualny dym i toksyczne opary.

Czytaj więcej o Dreamlinerze w Money.pl
LOT ma pecha. Kolejna usterka Boeinga Ledwie naprawiono akumulatory, a zepsuł się silnik. Należący do PLL LOT samolot Boeing 787 Dreamliner już miał odlecieć z Chicago, gdy okazało się, że niezbędna będzie kolejna naprawa.
Milionowe straty. Będzie rekompensata? Ministerstwo Skarbu szacowało w lutym, że miesięcznie uziemienie Dreamlinerów kosztuje LOT około 10 milionów złotych.
Dreamlinery polecą? Minister szuka pomocy Minister skarbu Mikołaj Budzanowski zwrócił się z prośbą do ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce o osobiste zaangażowanie w sprawę rozwiązania problemów PLL LOT z powodu uziemienia samolotów Boeing 787 Dreamliner.
Tagi: etiopia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz