Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Drogo jak w Polsce. Za mieszkania płacimy więcej niż sąsiedzi

Polacy wydają na mieszkania więcej niż mieszkańcy innych krajów na podobnym poziomie gospodarczym – pokazują dane Eurostatu. Źle wyglądamy nawet na tle unijnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com / Joergelman / CC0)
Przeciętne koszty wynajmu są w Polsce tylko o 11 proc. niższe, niż wynosi unijna średnia

Polacy wydają na mieszkania więcej niż mieszkańcy innych krajów na podobnym poziomie gospodarczym – pokazują dane Eurostatu. Źle wyglądamy nawet na tle unijnym.

W 2017 r. przeciętny poziom kosztów mieszkaniowych był w Polsce niższy o 20 proc. od średniej z 26 krajów Unii Europejskiej. Dane obejmują zarówno rodziny, jak i singli.

Jeśli chodzi o "nowych" członków Unii Europejskiej, to wypadamy w tym gronie najgorzej. Tylko Czesi wydają na ten cel więcej niż my. I to minimalnie, bo różnica wynosi zaledwie 1 proc.

Czy warto inwestować w mieszkanie w kamienicy. Ekspertki komentują

Tańsze mieszkania mają Bułgarzy (o 12 proc. taniej niż w Polsce), Węgrzy (20 proc. taniej), Estończycy (29 proc. taniej), Łotysze (32 proc. taniej), Litwini (40 proc. taniej) i Rumuni (48 proc. taniej).

Powód tego trendu? Przede wszystkim wysokie koszty najmu w Polsce. Przeciętne koszty wynajmu są w Polsce tylko o 11 proc. niższe niż wynosi unijna średnia. Dla porównania Słowacy płacą za wynajmowane lokum o 32 proc. mniej niż Polacy, a Węgrzy – 15 proc.

W ubiegłym roku deweloperzy w Polsce pobili kolejny rekord. Sprzedano blisko o jedną piątą więcej lokali niż w 2016 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: branża deweloperska, rynek mieszkaniowy w polsce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-11-2018

GSGDo tego dobrobytu doprowadzil wnuk SS - mana tuSSk PO gdy rozkradli wysprzedali Polskie polakow i wyprowadzili z niej miliardy … Czytaj całość

12-11-2018

ObserwatorMłodszym chciałem przypomnieć,ze za czasów Gierka (1970-1980) wybudowano w Polsce 3 miliony mieszkań, czyli obecnie rocznie budujemy 9-10 razy mniej.

12-11-2018

mzw Polsce jeszcze nigdy nic nie staniało

Rozwiń komentarze (70)