Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drogowcy: "jesteśmy gotowi na nadejście zimy"

0
Podziel się:

Drogi krajowe, którymi zarządza GDDKiA, zostały podzielone na trzy kategorie. W pierwszej grupie znajdzie się około 4,5 tys. km dróg.

Drogowcy: "jesteśmy gotowi na nadejście zimy"
(MSVG/CC BY 2.0/Flickr)

Prawie 2,5 tys. pługów i solarek oraz kilkaset ton soli drogowej czeka na pierwsze opady śniegu - poinformowała dzisiaj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA, która zarządza siecią 18 tys. km dróg krajowych zapowiada, że jest gotowa na nadejście zimy.

_ - Sprzęt do zimowego utrzymania dróg krajowych jest już przygotowany. Prawie 2500 pojazdów - m.in. pługi, solarki czy pługi wirnikowe - czeka na opady śniegu. W 253 magazynach o łącznej pojemności 324 tys. ton zgromadzona jest sól drogowa _ - poinformowała Dyrekcja w komunikacie.

Drogi krajowe, którymi zarządza GDDKiA, zostały podzielone na trzy kategorie. W pierwszej grupie znajdzie się około 4,5 tys. km dróg. Te trasy powinny być odśnieżone i odlodzone na całej powierzchni, łącznie z utwardzonymi poboczami. Śnieg może leżeć na takiej drodze nie dłużej niż cztery godziny po ustaniu opadów, a błoto pośniegowe - do sześciu godzin. Gołoledź, szron i szadź muszą być zlikwidowane w ciągu trzech godzin. _ - Służby przystępują do działania także jeszcze przed wystąpieniem zjawiska - w sytuacji, kiedy np. drogi są mokre, a prognoza przewiduje spadek temperatury poniżej zera _ - zapowiedzieli przedstawiciele GDDKiA.

Około 10,6 tys. km dróg zostało umieszczonych w drugiej grupie; tam warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruch może leżeć na jezdni do sześciu godzin. W przypadku trzeciej kategorii, do której zaliczono około 2,7 tys. km dróg, jezdnie powinny być odśnieżone na całej szerokości; ślisko nie może być na skrzyżowaniach, przejazdach kolejowych, odcinkach dróg o nachyleniu ponad 4 proc. i przystankach autobusowych.

Za zimowe utrzymanie dróg odpowiada 16 oddziałów Dyrekcji. Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych kierowcy mogą uzyskać pod całodobowym numerem infolinii drogowej GDDKIA 19 111 oraz w serwisie internetowym w zakładce _ Serwis dla kierowców _.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)