Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drony PKP Cargo wzbudziły zainteresowanie w Londynie

0
Podziel się:

Drony, które PKP Cargo wykorzystuje do ochrony pociągów przed kradzieżami, wzbudziły zainteresowanie w Londynie - informuje portal wnp.pl.

Drony PKP Cargo wzbudziły zainteresowanie w Londynie
(PKP CARGO)

PKP Cargo wykorzystuje dwa urządzenia bezzałogowe: Phantom III i Eagle.

Drony, należące do PKP Cargo, zostały użyte nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Z informacji przekazanych portalowi wnp.pl przez Macieja Boreckiego, dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Audytu w PKP Cargo, wynika, że od stycznia do października tego roku wartość skradzionych przesyłek i towarów z pociągów spadła o blisko 65 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku. Borecki dodał, że liczba kradzieży zmniejszyła się o 55 proc.

Doświadczenia polskiej spółki z wykorzystania dronów zostały zaprezentowane na konferencji "Secure Transportation Conference" w Londynie.

Drony będą strzec także PLK?

Polskie Linie Kolejowe zaczęły testować drona. Urządzenie zaprezentowano na jednym z warszawskich dworców. Zarządca sieci od wielu lat zmaga się ze złodziejami elementów infrastruktury kolejowej. Znikają fragmenty trakcji, elektroniczne podzespoły w rozjazdach, czy kable. Skutkiem często jest paraliż ruchu.

W łapaniu złodziei ma pomóc właśnie wojskowy dron. Jak mówi Michał Wacławik ze Straży Ochrony Kolei taka maszyna ma o wiele większe szanse, niż zwykły patrol. Za pomocą drona można obserwować miejsca trudno dostępne na szlakach kolejowych. Informacja o ewentualnych kradzieżach jest przekazywana do centrum zarządzania, bądź do mobilnego patrolu, który znajduje się w okolicy. Dzięki temu reakcja może być bardzo szybka. Już podczas testów zatrzymano mężczyznę, który próbował dokonać kradzieży metalowych elementów.

Urządzenie, które testują Polskie Linie Kolejowe, to dron wojskowy. Jak mówi Tomasz Borowski z firmy, która jest właścicielem maszyny, dzięki temu może ona pracować w każdych warunkach. Dzięki systemowy kamer, urządzenie może filmować okolicę w każdych warunkach atmosferycznych; w czasie dnia, w nocy, w czasie opadów czy we mgle. Może latać bez przerwy pół godziny. Wymiana akumulatora trwa nie dłużej, niż minutę.

Testy potrwają jeszcze kilka tygodni. Po ich zakończeniu zarządca sieci oraz Straż Ochrony Kolei podejmą decyzję w prawie ich stałego wykorzystania.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)