Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Droździel: Inwestorzy zacierają ręce, klienci powinni się martwić

0
Podziel się:

Zapowiadane fuzje banków to dobra wiadomość dla inwestorów giełdowych.

<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.
<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a> <br /><br /> Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

Banki działające w Polsce suchą nogą przeszły przez największy od dziesiątków lat kryzys finansowy. Żaden z nich nie upadł, żaden nie potrzebował rządowego wsparcia. A teraz zapowiada się, że mogą dać one całkiem sowicie zarobić inwestorom giełdowym.

Można by odnieść wrażenie, że Polska ma jeden z najlepszych systemów bankowych na świecie. I pod względem mechanizmów zabezpieczających tak zapewne jest. Podobnie bowiem jak przy konstruowaniu rynku kapitałowego mogliśmy skorzystać z najlepszych rozwiązań przetestowanych przez lata przez inne kraje.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t25664.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/akcje;bankow;dadza;zarobic;mimo;fuzji,230,0,768230.html) Akcje banków dadzą zarobić. Mimo fuzjiDużo gorzej prezentujemy się już jednak, biorąc pod uwagę dostępność usług bankowych – nawet 50 proc. Polaków z nich nie korzysta. A skutkiem tego, a może raczej jednak przyczyną jest, że płacimy bankom więcej niż w większości państw unijnych.

Jak wynika bowiem z raportu KE przeciętnie roczne koszty usług bankowych w Polsce wynoszą 73 euro. A to daje nam 19. miejsce na 27 członków UE. Jeszcze gorzej wypadamy, gdy przyrównamy to do wartości PKB na głowę mieszkańca. W takim zestawieniu jesteśmy na czwartym miejscu od końca.

To jednak bardzo dobra wiadomość dla inwestorów giełdowych. Wraz z poprawą kondycji polskiej gospodarki RPP już rozpoczęła podwyżkę stóp procentowych. To zaś niemal automatycznie przełoży się na znaczny wzrost zysków banków. A co za tym idzie wzrośnie atrakcyjność inwestycji w ich akcje.

Wszystko na to wskazuje, że w najbliższym czasie ten stan rzeczy się nie zmieni. Wręcz przeciwnie – konkurencyjność na rynku jeszcze się zmniejszy. Jedne z nielicznych dotychczas banków, które starały się walczyć o nowych klientów, atrakcyjnymi ofertami znikną z rynku - Polbank, oraz mogą podzielić jego los - Bank Millennium.

Dzięki temu nasz system bankowy będzie jeszcze bezpieczniejszy, bo właśnie te banki były uważane za jedne z najbardziej podatnych na kłopoty. Równocześnie jednak gigantom ubędzie część kłopotliwych konkurentów, którzy wymagają od nich przynajmniej trochę elastyczności. A to nie jest dobra wiadomość dla naszych kieszeni.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t96311.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/milion;klientow;po;fuzji;rfb;i;polbanku,223,0,765919.html) Milion klientów po fuzji RFB i Polbanku Po fuzji Raiffeisen i Polbank zajmą czwarte miejsce na rynku i będą miały 60 mln euro oszczędności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t40798.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/bz;wbk;na;razie;nie;zniknie;z;rynku,117,0,765045.html) BZ WBK na razie nie zniknie z rynku Santander jest bardzo zadowolony z inwestycji w Polsce. Czeka już tylko na zgodę KNF.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/t46882.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/wielkie;trzesienie;w;bankach;dzialajacych;w;polsce,138,0,766090.html) Wielkie trzęsienie w bankach działających w Polsce Prawie miliona osób dotkną zmiany na rynku bankowym. Raiffeisen Bank przejmie większość udziałów w Polbanku EFG.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)