Notowania

palenie papierosów
16.01.2013 15:09

Drożeją papierosy w Rosji. Najbardziej odczują...

Koncerny tytoniowe od stycznia podniosły ceny papierosów średnio o 6-7 rubli (o 0,6-0,7 zł) na paczce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(zozo2k3/CC/Flickr)

*Koncerny tytoniowe od stycznia podniosły ceny papierosów średnio o 6-7 rubli (o 0,6-0,7 zł) na paczce. To jedna z najwyższych podwyżek w ostatnich latach, wcześniej papierosy drożały o 2-4 ruble - poinformował rosyjski portal product.ru *

Styczniowa podwyżka najbardziej dotknie palaczy najtańszych papierosów, a więc najmniej zamożnych - zauważył portal. Koncerny wyprzedają jeszcze zapasy po starych cenach, a droższe papierosy prawdopodobnie pojawią się dopiero pod koniec stycznia br.

Ceny papierosów rosły także w ubiegłym roku. Choć podwyżka wyniosła ok. 15 proc., to paczka papierosów w Rosji jest i tak o połowę tańsza niż w Polsce.

Według ministerstwa zdrowia, rosyjski palacz wypala dziennie 16-17 papierosów (25 paczek miesięcznie). Oznacza to, że średnio miesięcznie wydatki na ten cel mogą wzrosnąć o 150 rubli i wynieść ok. 1125 rubli. czyli ponad 112 zł miesięcznie.

W opinii redaktora naczelnego agencji informacyjnej _ Ruskij Tabak _ Maksima Korolewa, wzrost cen papierosów spowodowany jest wyższymi kosztami produkcji oraz wzrostem akcyzy na wyroby tytoniowe. Ponadto państwo prowadzi aktywną politykę przeciw paleniu, co sprawia, że zmniejsza się ilość palaczy i zapotrzebowanie na papierosy. Podwyżki cen mają rekompensować koncernom tytoniowym spadek produkcji - zauważa Korolew.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie oburzeni. Nie zapalą już papierosa Rosjanie mają 2 lata na odzwyczajenie się od palenia papierosów. W rzucaniu zgubnego nałogu pomoże im rząd.
Zmuszą do ograniczania palenia. Mają sposoby Rząd przygotował projekt ustawy ograniczającej palenie w miejscach publicznych i rozpocznie kampanię na rzecz zmiany wizerunku palacza.
Tagi: palenie papierosów, papierosy, rosja, podwyżka cen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz