Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Droższy prąd to horror w samorządach. Kłopoty też dla mieszkańców

Droższy prąd to horror w samorządach. Kłopoty też dla mieszkańców

Fot. pixabay.com

Lokalne władze w szoku przeglądają oferty sprzedawców prądu, unieważniają przetargi i biją na alarm. Droższy prąd oznacza droższą kolej, szkoły i szpitale – pisze Puls Biznesu.

Przełom lata i jesieni to tradycyjny okres kontraktowania dostaw energii na przyszły rok i kolejne lata. Negocjacje prowadzą między innymi samorządy i spółki komunalne. W tym roku przeżywają dramat.

Na alarm w Pulsie Biznesu bije Janusz Malinowski, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Jak mówi, otrzymali od jednego z dostawców propozycję zakładającą wzrost stawki jednostkowej za energię na poziomie 70 proc. w stosunku do cen z bieżącej umowy.

CZYTAJ: Ceny prądu muszą wzrosnąć. W tle przedwyborcze przepychanki

Nad cenami prądu ostatnio też załamał ręce zarząd Metra Warszawskiego. Spółka unieważniła przetarg na dostawy energii elektrycznej (124 tys. MWh) dla pierwszej i drugiej linii metra w 2019 r., zapowiedziała też nowe postępowanie.

"Najtańsza oferta o ponad 6 mln zł przekraczała założenia finansowe spółki" - głosi komunikat Metra Warszawskiego.

Na alarm biła również Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), w ramach której funkcjonuje grupa zakupowa energii elektrycznej. GZM podaje, że uczestnicy grupy zakupowej zabezpieczyli w swoich budżetach 336,6 mln zł na zakup energii w 2019 r. Najtańsza oferta opiewała na 402 mln zł, czyli o ponad 65 mln mln zł więcej.

 

 

Niepokój władz samorządowych powinien zainteresować również mieszkańców, bo droższy prąd przełoży się na sytuację finansową lokalnych instytucji i spółek komunalnych. GZM chce np. kupić centralnie prąd dla stadionów w Tychach, Gliwicach i Zabrzu, dla wielu szkół, szpitali i domów dziecka, a także dla Muzeum Śląskiego, Filharmonii Śląskiej i Stadionu Śląskiego.

W Łodzi jest ryzyko, że ŁKA będzie zmuszona podnieść ceny biletów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Wwali
2018-09-27 09:57
Wina ukrow którzy zatrowaja nasze Polskie powietrze
Tomi1
2018-09-27 09:56
Dzień dobry niemiecka antypolska w p
biznes
2018-09-27 07:44
zawsze można prąd z chomików w tych kreciołkach pozyskiwać
Pokaż wszystkie komentarze (49)