Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dużo pieniędzy, efektów mało. NIK o środkach publicznych na innowacje

Pomoc publiczna nie wpływa w zauważalny sposób na podwyższenie innowacyjności polskiej gospodarki – pisze Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie. I wskazuje na przyczyny takiego stanu rzeczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mariusz Gaczynski)
Innowacyjność to oczko w głowie rządu Mateusza Morawieckiego

Pomoc publiczna nie wpływa w zauważalny sposób na podwyższenie innowacyjności polskiej gospodarki – pisze Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie. I wskazuje na przyczyny takiego stanu rzeczy.

Polska obecnie ma około 60 wszelakiego rodzaju instrumentów wsparcia publicznego na bezpośredni lub pośredni rozwój innowacji. Przede wszystkim środkami tymi dysponuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Kontrola NIK objęła 13 programów pomocowych i ich działalność w latach 2011-2016.

Grzechem głównym wspierania polskiej innowacyjności jest, według kontrolerów NIK, brak przemyślanej strategii oraz źle skonstruowane programy wsparcia. Według NIK pieniądze, zamiast iść na projekty o odpowiednio wysokim potencjale, przeznaczane są na projekty o małym znaczeniu dla polskiej gospodarki.

"Polscy przedsiębiorcy wiedzą, że innowacje są konieczne. To jest ich przyszłość"

Niewątpliwe na pompowaniu innowacyjności korzystają polskie przedsiębiorstwa, które zakwalifikowały się do któregokolwiek z programów wsparcia. Wzrasta ich produkcja, poprawia się kondycja finansowa, ale wciąż nie potrafią wyprodukować innowacji.

„Nie udaje się natomiast stworzenie i wypromowanie projektów o nowatorskim charakterze, których realizacja mogła przyczynić się do wykreowania np. produktu będącego marką polskiej gospodarki” – pisze NIK.

W efekcie, mimo rządowych i lokalnych programów, strumień pieniędzy publicznych nie wpłynął na wskaźnik innowacyjności. Nie oznacza to bynajmniej, że jest pomoc publiczna w tym względzie jest bez znaczenia. Wręcz przeciwnie. Kontrola NIK wykazała, że aż 24 na 30 przedsiębiorców rezygnowała z realizacji innowacyjnych projektów, gdy nie otrzymywali na nie wsparcia publicznego.

NIK

NIK podkreśla konieczność analizy, gdzie powinna płynąć publiczne wsparcie na innowacje. „Celem tej analizy powinno być wypracowanie spójnego modelu udzielania pomocy i zwiększenia efektywności wydatkowania środków publicznych na innowacje oraz badania i rozwój” – pisze NIK.

Przede wszystkim państwo powinno zdefiniować priorytetowe cele państwa w zakresie promocji określonych innowacji oraz ustalić kryteria dofinansowania, który zapewniłyby możliwość wykreowania najnowocześniejszych technologii lub produktów. Ponadto więcej wsparcia powinny dostawać małe i średnie przedsiębiorstwa, gdyż na razie zasady preferują duże podmioty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: biznes innowacyjny, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2018

ZK590Innowacyjność w polskim wydaniu to produkcja drewnianych palet, "szkolenia" za unijne pieniądze z których oczywiście nic nie wynika, 9 … Czytaj całość

31-07-2018

waldek 14lInnowacje będą, tylko niech PIS przestanie niszczyć zdolnych Polaków. Bo obecnie , co kto się wyrwie ponad przeciętność, to PIS go nowymi podatkami … Czytaj całość

31-07-2018

smolarpremier to postac tragiczna - nadajaca sie na leczenie

Rozwiń komentarze (11)