Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dwa dni po wdrożeniu system eWUŚ działa sprawnie

0
Podziel się:

W większości placówek ochrony zdrowia w Polsce system eWUŚ działał dziś sprawnie i bez problemów. Pacjenci potwierdzali ubezpieczenie na podstawie nr PESEL.

Dwa dni po wdrożeniu system eWUŚ działa sprawnie
(Bartosz Krupa/East News)

W większości placówek ochrony zdrowia w Polsce system eWUŚ działał dziś sprawnie i bez problemów. Pacjenci potwierdzali ubezpieczenie na podstawie nr PESEL. Zdarzały się przypadki, że konieczne było powtórzenie weryfikacji w systemie, wdrożonym 1 stycznia.

Wielu pacjentów, mimo że nie musiało, nadal przynosiło ze sobą na wszelki wypadek papierowe dokumenty ubezpieczenia. W przypadku ich braku i niepotwierdzenia uprawnień w systemie elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), niektórzy pisali oświadczenia, na podstawie których byli przyjmowani do lekarzy. Przypadki niepotwierdzenia uprawnień przez system są jednak raczej sporadyczne.

W ZOZ nr 1 w Rzeszowie (Podkarpackie), do którego należą jedne z największych specjalistycznych przychodni w mieście oraz szpital miejski, system eWUŚ dotychczas nie sprawia problemów. _ - Jestem pozytywnie zaskoczony działaniem systemu, zwłaszcza na izbie przyjęć w szpitalu. eWUŚ nie działa źle, ale zobaczymy, co będzie np. w piątek, po kilku dniach działania _ - powiedział dyrektor ds. finansowych ZOZ nr 1 Grzegorz Materna.

Znacznie gorzej sytuacja wyglądała w niewielkiej przychodni NZOZ w Rzeszowie, w której przyjmują lekarze pierwszego kontaktu. Współwłaściciel Adam Baranowski powiedział PAP, że jeszcze nigdy nie widział o godz. 7.30 rano tak dużych kolejek. _ - Kolejki wydłużyły się bardzo. Dodatkowym utrudnieniem są oświadczenia, które pacjent musi napisać, gdy system wyświetli go na czerwono (co oznacza, że w systemie figuruje jako nieubezpieczony-PAP), a w praktyce oznacza to, że panie rejestratorki muszą wszystko dokładnie objaśnić, a to kolejkę wydłuża jeszcze bardziej _ - mówił Baranowski. Dodał, że takich sytuacji było już kilka.

Z kolei w łódzkiej Miejskiej Przychodni _ Dąbrowa _ jej szefowa Żaneta Iwańczyk oceniła, że w środę system eWUŚ zadziałał; osoby, które przyszły do lekarza na podstawie numeru PESEL potwierdzały ubezpieczenie. Dodała, że rejestratorki zostały przeszkolone, ale i sami pacjenci byli przygotowani na nowy system, ponieważ od tygodni na terenie przychodni wiszą plakaty i są ulotki.

Również w jednej z łódzkich poradni lekarzy rodzinnych nie było większych problemów po wdrożeniu eWUŚ. W rozmowie z PAP jej pracownica powiedziała, że w kilku przypadkach system najpierw informował, że dana osoba nie jest ubezpieczona, a po ponownym zalogowaniu informował, że ten sam pacjent jest ubezpieczony.

Podobnie było w jednej z warszawskich przychodni specjalistycznych w Śródmieściu. Jej kierownik dr Alicja Cezak powiedziała PAP, że eWUŚ funkcjonuje sprawnie. Jedna z rejestratorek dodała, że zdarzyło się, iż dopiero za drugim razem system potwierdził uprawnienia pacjenta. Dodała, że wszyscy rejestrujący się do południa pacjenci otrzymali pozytywny komunikat z NFZ, więc nikt nie musiał pisać oświadczenia. Zwróciła uwagę, że większość pacjentów ma ze sobą papierowe dokumenty potwierdzające ubezpieczenie.

Jedna z pacjentek oceniła, że system faktycznie jest ułatwieniem, ponieważ sprawdzenie ubezpieczenia w komputerze trwa zaledwie kilka sekund. Podkreśliła, że na razie na wszelki wypadek będzie nosiła ze sobą druk RMUA. _ - To nowy system, więc mogą zdarzać się różne sytuacje, może się zawieszać, więc lepiej mieć przy sobie ubezpieczenie _ - dodała.

Z pewnymi komplikacjami system eWUŚ działa również w Gdańsku. _ - W przypadku co trzeciego, piątego pacjenta system pokazuje błąd w logowaniu. Czynność trzeba powtarzać czasami nawet kilka razy. Wygląda na to, że serwery nie wytrzymują takiej liczby zapytań. Zważywszy na szumne zapowiedzi ministrów zdrowia oraz cyfryzacji o wdrażaniu eWUŚ jestem rozczarowany jego funkcjonowaniem _ - powiedział PAP Jan Tumasz, dyrektor Przychodni Aksamitna, do której należy osiem tysięcy osób ze śródmieścia Gdańska.

Z kolei w przychodni _ Łomżyńska _ w Bydgoszczy (Kujawsko-Pomorskie) nie ma problemów technicznych w korzystaniu z systemu eWUŚ, ale cześć pacjentów figuruje w systemie jako nieubezpieczeni, w tym np. emeryci. _ - W naszej przychodni dziennie przyjmuje się ok. 500 pacjentów, z eWUŚ korzystamy od połowy grudnia. Niestety, system wykazuje ok. 5-10 proc. pacjentów jako nieubezpieczonych. Myślę, że jest to problem w komunikacji między pracodawcami, ZUS i NFZ _ - powiedział dyrektor przychodni Waldemar Gadziński.

Natomiast w woj. Śląskim nadal warto mieć przy sobie kartę chipową - wprowadzoną jeszcze za czasów Śląskiej Kasy Chorych - która dotąd potwierdzała ubezpieczenie. Oprócz tego warto mieć dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z numerem PESEL.

W Zespole Wojewódzkich Poradni Specjalistycznych w Katowicach nie było w środę rano żadnych problemów w związku ze zmianą. _ - Testowałyśmy eWUŚ, działa _ - zapewniły PAP rejestratorki w poradni endokrynologicznej. _ Ważnym dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie nadal jest dla nas karta chipowa. To może być bardzo cenne, jeśli pojawią się problemy z systemem eWUŚ _ - powiedziała PAP wicedyrektor ds. lecznictwa Maria Parczyńska-Kanas.

_ - Pacjenci są trochę zdziwieni, że prosimy w rejestracji o dowód, a nie o kartę _ - powiedziała PAP Katarzyna Lalewicz z niewielkiej niepublicznej, ale mającej kontrakt z NFZ przychodni Puls-Med w Katowicach. Dodała, że system eWUŚ działa bez zarzutu, a w środę jedna osoba po tym, jak eWUŚ nie potwierdził jej uprawnień, napisała oświadczenie, że jest ubezpieczona i na tej podstawie została przyjęta przez lekarza.

W Lublinie prezes jednej z największych w tym mieście przychodni _ Hipoteczna 4 _ Jacek Malmon ocenił, że eWUŚ działa bardzo dobrze i stał się uzupełnieniem komputerowego systemu rejestracji pacjentów. - _ eWUŚ sprawia, że rejestracja pacjentów zajmuje mniej czasu, nie trzeba już sprawdzać dat i stempelków w dokumentach _ - dodał. Według niego pacjentów, którym system nie potwierdza prawa do świadczeń, jest bardzo niewielu.

System sprawnie działał również w przychodniach w woj. opolskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, małopolskim, dolnośląskim.

Czytaj więcej w Money.pl
Od dziś ułatwienia dla pacjentów, ale... - _ eWUŚ może okazać się wielkim niewypałem i źródłem kolejnego kryzysu w ochronie zdrowia _- twierdzi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Minister Arłukowicz apeluje do lekarzy Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość.
To może być rewolucja w służbie zdrowia Podczas wizyty u lekarza nie trzeba będzie okazywać potwierdzenia ubezpieczenia; wystarczy PESEL i np. dowód.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)