Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dworzec w Katowicach. Mają już część pozwoleń

0
Podziel się:

Inwestor w najbliższych dniach spodziewa się też uzyskania dla dworca pozwolenia nadzoru budowlanego.

Dworzec w Katowicach. Mają już część pozwoleń
(Lukasz GRUDNIEWSKI, Eeast News)

Pozwolenia na użytkowanie nowego dworca kolejowego w Katowicach wydały już straż pożarna i sanepid - ogłosiła firma Neinver Polska, która od półtora roku buduje dworcowy kompleks wraz z towarzyszącą mu galerią handlową.

Inwestor w najbliższych dniach spodziewa się też uzyskania dla dworca pozwolenia nadzoru budowlanego.

Nowy dworzec zostanie udostępniony podróżnym 30 października. W kolejnym etapie inwestycji, na przełomie 2012 i 2013 r., ma być oddany podziemny terminal autobusowy. W podobnym czasie drożny ma być przejazd pod dworcem podziemnym odcinkiem ul. Dworcowej. Do połowy 2013 r. otwarta powinna zostać mieszcząca się w dworcowym kompleksie galeria handlowa, gdzie na 53 tys. m kw. znajdzie się 250 sklepów i punktów usługowych. Całości dopełni podziemny parking. W przyszłości obok kompleksu ma też stanąć biurowiec.

Architektura nowego dworca nawiązuje - według inwestora - do poprzedniej, zburzonej hali z szesnastoma charakterystycznymi betonowymi kielichami, które - ustawione w dwóch równoległych rzędach - tworzyły dach budynku. Kielichy, zaliczane przez niektórych specjalistów do architektonicznych unikatów, zostały odtworzone.

Jako pierwsze odtworzono cztery kielichy, które tworzą dach nad głównym wejściem i halą pasażerską dworca.

Według piątkowej informacji Neinvera, na kilka tygodni przed otwarciem dworca zrekonstruowano ostatni z szesnastu kielichów. Prace przy ich odtwarzaniu zajęły osiem miesięcy. Prowadzono je zgodnie z nawiązującą do oryginalnej technologią odlewania betonowej konstrukcji wewnątrz drewnianego szalunku. Dzięki temu na powierzchni filarów - tak jak poprzednio - widać odciski drewnianych listewek.

Nowa hala obsługi podróżnych, która ma być otwarta 30 października, zajmuje powierzchnię 5,8 tys. m kw. Urządzono tam kasy biletowe, punkty informacyjne, poczekalnie, toalety i szatnie. Do części handlowej wprowadzają się już restauracje i kawiarnie, sklepy, kioski, księgarnia, cukiernia, apteka i inne usługi - w sumie ponad 30 punktów handlowo-usługowych. W nowej hali będą też ruchome schody i chodniki, sala dla VIP-ów i system zintegrowanej informacji.

Niezależnie od budowy dworcowego kompleksu Centrum Realizacji Inwestycji PKP prowadzi modernizację peronów stacji Katowice. Inwestycja - warta ok. 65 mln zł - ma skończyć się jeszcze przed końcem 2012 r. Po zakończeniu prac Katowice będą czwartą w Polsce tak dużą stacją, gdzie wszystkie perony i tory będą w pełni zadaszone.

Czytaj więcej o sytuacji w Katowicach w Money.pl
W Katowicach wzrośnie podatek od nieruchomości Wyższy podatek ma przynieść miejskiemu budżetowi dodatkowe 5,5 mln zł.
Będą kary za pomyłkę antyterrorystów Dwaj policjanci z komendy wojewódzkiej w Katowicach zostali ukarani dyscyplinarne za marcową interwencję antyterrorystów w jednym z katowickich mieszkań.
Śmiertelny wypadek. Ważna droga zablokowana Po zderzeniu samochodu osobowego z motocyklem, do którego doszło dziś w Katowicach, zablokowana została DK 86 w kierunku Tychów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)