Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dymisja Wacława Berczyńskiego. Miał "wykończyć caracale", ta wypowiedź go pogrążyła

Dymisja Wacława Berczyńskiego. Miał "wykończyć caracale", ta wypowiedź go pogrążyła

Fot. PAP/Paweł Supernak

Wacław Berczyński złożył dymisję z funkcji szefa podkomisji smoleńskiej, a szef MON Antoni Macierewicz ją przyjął. Taki finał ma skandal, jaki wywołały przechwałki Berczyńskiego w niedawnym wywiadzie prasowym, że "wykończył caracale". Sprawa dotyczy wartego 13 mld zł przetargu na śmigłowce.

"Dr Wacław Berczyński złożył rezygnację z pełnienia funkcji Przewodniczącego Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego. Minister Obrony Narodowej dymisję dr. Berczyńskiego przyjął. Pełniącym obowiązki Przewodniczącego Komisji będzie dr inż. Kazimierz Nowaczyk" - taki komunikat opublikował w czwartek MON.

W opublikowanym 14 kwietnia wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Berczyński, który jest także przewodniczącym rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1, stwierdził: "to ja wykończyłem caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie". Według przytoczonej przez "DGP" relacji Berczyńskiego, minister Antoni Macierewicz powiedział mu: "Bądź moim pełnomocnikiem w sprawie śmigłowców", miano mu też zaproponować pracę w WZL-1.

Wypowiedź Berczyńskiego dla "DGP" Platforma Obywatelska uznała za przyznanie się do działań nielegalnych i do tego, że powodem decyzji nie były - podawane oficjalnie jako przyczyna rezygnacji - kwestie offsetowe. Kierownictwo PO oceniło, że sprawą powinna z urzędu zająć się prokuratura lub komisja śledcza.

MON przekonywał, że to nieprawda, że kontrakt na Caracale nie został podpisany, ponieważ "wykończył" go Wacław Berczyński. "Informuję, że rezygnacja z kontraktu na śmigłowce Caracal nastąpiła na skutek niewywiązania się z zobowiązań offsetowych przez stronę francuską" - napisała w komunikacie rzeczniczka MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r. MON wstępnie wybrało ofertę europejskiej grupy Airbus Helicopters z maszyną H225M Caracal, uznając, że tylko ona spełniła wymogi formalne. Oferty konkurencji odrzucono m.in. ze względu na zbyt odległy termin dostawy (śmigłowce AW149 oferowane przez WSK-PZL Świdnik będące własnością włoskiej Leonardo Helicopters) i brak uzbrojenia (Black Hawk w wersji eksportowej, które oferowały PZL Mielec należące do amerykańskiej firmy Sikorsky). 30 września 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu.

Zaprotestowały będące wówczas w opozycji PiS oraz związki zawodowe działające w zakładach w Mielcu i Świdniku. Ówczesny szef MON Tomasz Siemoniak wielokrotnie podkreślał, że przetarg był rzetelny, a warunki dla wszystkich oferentów były takie same. W maju 2015 r. PiS w sprawie przetargu zawiadomiło prokuraturę, która początkowo odmówiła wszczęcia śledztwa.

30 września 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu na dostawę wiropłatów. Antoni Macierewicz po objęciu funkcji szefa MON podjął decyzję o przeglądzie postępowań dotyczących zakupów, w tym na śmigłowce.

Na początku października 2016 ub.r. Ministerstwo Rozwoju, które negocjowało offset, uznało dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu, oferta nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. Również w październiku ub.r. szef MON zapowiedział, że Wojskom Specjalnym zostaną w najbliższych miesiącach dostarczone maszyny Black Hawk. MON zapowiedziało wówczas nowe postępowanie ws. zakupu śmigłowców w trybie pilnej potrzeby operacyjnej.

W lutym br. MON rozpisało postępowanie na 16 śmigłowców - po osiem w wersjach bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR) dla wojsk specjalnych oraz do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Pod koniec marca MON poinformowało, że zamierza kupić osiem śmigłowców dla Wojsk Specjalnych oraz cztery (z opcją na cztery następne) maszyny do zwalczania okrętów podwodnych, zdolnych także do akcji ratowniczych na morzu. Trwa analiza wstępnych ofert złożonych przez trzy podmioty, które uczestniczyły w poprzednim przetargu.

Jesienią 2016 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie uchyliła decyzję z 2015 r. o odmowie śledztwa z ówczesnego zawiadomienia posłów PiS ws. przetargu na śmigłowce i badała sprawę w postępowaniu sprawdzającym. W październiku 2016 ub. r. prokuratura wszczęła śledztwo.

komunikat, rząd, pap, mon, kraj
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ROSHFOR
2017-04-22 00:08
Czasami mam wrażenie że stawka podatku vat na bomby wynosi 0%. Bardziej się opłaca niszczyć niż budować.
Wolny Polak
2017-04-21 09:18
No i teraz wszyscy wiedzą co to za Polak. Wyjeżdża do swojego domu w Stanach. W czyim nteresie było zerwanie umowy na karakale, a Antek krzyczał, że PO to be bo za dużo zapłacili. Jak się okazało to Baczyński tylko z nazwiska jest Polakiem i dla niego ważniejsze są interesy USA. I tacy właśnie ludzie pracują w komisjii badajacej przyczyny katastrofy w Smoleńsku. Już powinno być wszczęte śledztwo, ale śledztwa nie będzie bo umoczony by był Antoni. Dobra zmiana.
JAJARZ
2017-04-21 08:37
Tacy Prawi i Sprawiedliwi i POdkomisyja cacy -same sławy naukowe-a tu taki KRACH !!!
Pokaż wszystkie komentarze (18)