Notowania

długi polaków
06.02.2015 14:52

Dziedziczenie długów. Po decyzji Sejmu dobre wiadomości dla zadłużonych

Nowe przepisy dają spadkobiercom i ich rodzinom gwarancje bezpieczeństwa finansowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Dziedziczenie długów ? Tak, ale wyłącznie do wysokości spadku. To najważniejsza zmiana, którą wprowadza uchwalona nowelizacja Kodeksu cywilnego odnosząca się do odpowiedzialności za długi spadkowe.

Nowe przepisy dają spadkobiercom i ich rodzinom gwarancje bezpieczeństwa finansowego.

_ - Spowodują, że nie będzie dochodziło do sytuacji, w których osoba przyjmująca spadek nie wie nic o długach na nim ciążących _ - powiedział poseł Witold Pahl z PO, przewodniczący komisji nadzwyczajnej do spraw kodyfikacji:

- _ Dotyczyło to szczególnie spadkobierców osób, które pobierały pożyczki i kredyty nie tylko a bankach, ale też w instytucjach parabankowych. A potem bardzo późno, bo upływie sześciu miesięcy, a więc tym czasie, w którym mogły odrzucić spadek, dowiadywały się o tym, że na spadku są dodatkowe długi. To kończyło się ze szkodą dla spadkobierców i ich dzieci _ - tłumaczy Pahl.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwość wstrzymali się od głosu. Barbara Bartuś powiedziała, że klub stoi na stanowisku, że częsta zmiana Kodeksu cywilnego nie służy dobrym rozwiązaniom. PiS ma też ma wątpliwości co o do zgodności z Konstytucją przepisów, które de facto ograniczają para prawa wierzycieli do dochodzenia swych wierzytelności:

- _ Obawiamy się, że spowoduje to, iż banki i wierzyciele udzielający jakichkolwiek kredytów wszystkim podniosą koszt kredytu. I boimy się, że może to doprowadzić do sytuacji, w której więcej osób będzie zaciągało zobowiązania nie w bankach, które będą starały się jak najmocniej zabezpieczyć swoje interesy, ale w parabankach i innych tego typu instytucjach _ - mówi Barbara Bartuś.

Zgodnie z obowiązującym prawem, spadek można przyjąć wprost, czasem z długami lub z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy nie ponosi się odpowiedzialności za finansowe zobowiązania dłużnika. Można też odmówić przyjęcia spadku.

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od chwili nabycia prawa do spadku. Uchwaloną nowelizacją Senat zajmie się na jednym z najbliższych posiedzeń.

Tagi: długi polaków, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz