Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Monika Branicka
|

Odrzucenie spadku pozwoli uniknąć długów. O czym warto pamiętać?

26
Podziel się

Przyjęcie spadku nie jest obowiązkiem. To do spadkobiercy należy decyzja, czy zgodzić się na dziedziczenie po zmarłym, czy taką możliwość odrzucić.

Odrzucenie spadku pozwoli uniknąć długów. O czym warto pamiętać?
(Daniel Jedzura, Shutterstock)
bDgioYhx

Na jej podjęcie ma pół roku od momentu śmierci bliskiej osoby. Opcja odmowy może się przydać przede wszystkim wtedy, gdy wartość majątku znacząco obniżają liczne długi.

Osoba, która dowiaduje się o dziedziczeniu po zmarłym ma trzy wyjścia. Może przyjąć spadek wprost z nieograniczoną odpowiedzialnością za długi lub z dobrodziejstwem inwentarza (ta opcja przysługuje automatycznie, bez składania specjalnego oświadczenia), odpowiadając za nie wyłącznie do wysokości wartości otrzymanych aktywów. Ma również prawo do całkowitej rezygnacji z należnego majątku, co dotyczy zarówno dóbr, jak i zaległych zobowiązań finansowych. Jeśli wybiera ostatnią opcję, musi złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w ciągu sześciu miesięcy od jego otwarcia (lub ogłoszenia testamentu).

Jak odrzucić spadek?

Spadkobierca może to zrobić przed notariuszem (akt notarialny)
albo w sądzie rejonowym, właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Dopuszcza się zarówno formę pisemną, z urzędowo poświadczonym podpisem, jak i ustną. Ze złożonego oświadczenia nie można się wycofać, chyba że jest ono wynikiem błędu (np. braku wiedzy o kondycji finansowej zmarłego) lub groźby, w sytuacji zaistnienia niebezpieczeństwa majątkowego czy osobistego.

bDgioYhz

Wniosek o odrzucenie spadku może złożyć każdy. Osoby o ograniczonej zdolności do czynności prawnych mają taką możliwość pod warunkiem, że zrobią to z udziałem lub za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego. Opcja dotyczy zarówno spadkobierców ustawowych, jak i testamentowych. Może być przydatna przede wszystkim przy licznych długach i niewielkiej wartości majątku, ale także, gdy ktoś chce przekazać udział spadkowy innym członkom rodziny bez konieczności przeprowadzania działu spadku.

Sześć miesięcy na podjęcie decyzji

Oświadczenia należy złożyć w ciągu sześciu miesięcy od daty śmierci osoby lub dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o podstawie dziedziczenia. W drugim przypadku, zaistniałe okoliczności musi jednak udowodnić przed sądem. Co do zasady, termin liczy się od momentu otwarcia spadku dla spadkobierców ustawowych oraz od ogłoszenia testamentu dla spadkobierców testamentowych.

Jeśli spadkobierca nie złoży stosownego oświadczenia, zgodnie z nowymi zasadami (nowelizacja przepisów kodeksu cywilnego o spadkach i dziedziczeniu) otrzyma spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli majątek z ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania spadkowe. Co to oznacza w praktyce? Jeśli zaciągnięte długi przewyższą otrzymane aktywa, nie ma obowiązku dopłacania do nich z własnej kieszeni, jak w przypadku dziedziczenia wprost.

Odrzucenie spadku przenosi prawo na innych

Ktoś, kto odrzuca spadek jest traktowany tak, jakby nie dożył dnia śmierci bliskiej osoby. Nie otrzymuje żadnego majątku, ale też nie odpowiada za pozostawione długi. W efekcie, udział spadkowy przypada jego dzieciom lub pozostałym spadkobiercom ustawowym pod warunkiem, że nie miał zstępnych. Jeśli potomkowie również nie chcą przyjmować należności, powinni dopełnić tych samych formalności. Co w przypadku odrzucenia spadku przez małoletniego? Rodzice muszą podjąć czynność prawną w ich imieniu, za zgodą sądu rodzinnego.

bDgioYhF

Inne skutki powoduje odrzucenie dziedziczenia z testamentu. W miejsce spadkobierców ustawowych wchodzą wtedy inne osoby:

  • powołane w testamencie, zgodnie z określonymi udziałami;
  • tzw. spadkobiercy "podstawieni", wskazani w dokumencie przez spadkodawcę na wypadek odrzucenia dziedziczenia przez pierwszą linię;
  • spadkobiercy ustawowi, czyli członkowie bliskiej rodziny zmarłego, jeśli nie ma innych nazwisk, wskazanych w testamencie;

Jeśli jednak wszystkie wskazane osoby nie mogą lub nie chcą zgodzić się na dziedziczenie, spadek przechodzi na ręce gminy (ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego) lub Skarbu Państwa. Obie instytucje stanowią tym samym koniec łańcucha, ponieważ nie posiadają prawa do odrzucenia spadku.

bDgioYia
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Tolo
4 lata temu
I co ? mamy całe życie chodzić po biurokratach i nabijać im kasę bo członek naszej rodziny zmarł i może miał jakieś długi ?!!! wychodzi na to że im większa rodzina tym większy problem , poza tym dzisiaj prawie każdy ma długi !!! Biurokraci nieźle sobie to wymyślili by ciągnąć kasę za nic od biednych ludzi . Dzisiaj są takie czasy że mnóstwo polskich rodzin nie utrzymuje ze sobą kontaktów i co w tedy ?!!! znajdą człowieka na stare lata i go zamkną do puchy na całe życie bo zmarli członkowie rodziny mieli długi !!! a co z młodymi ludźmi którzy jadą w świat za chlebem , tyrają jak woły !!! wracając do tego zawszonego kraju !!! dowiedzą się że są bankrutami aż do śmierci !!! tylko dlatego że jakieś łajzy !!! na stołkach wymyśliły sobie ZŁODZIEJSKIE PRAWO !!! Człowiek w tym patologicznym kraju !!! już na starcie jest PRZEGRANY !!! przez polskich ZŁODZIEI z WIEJSKIEJ !!!
twoj nick
4 lata temu
Jak nie oddasz sam to ci zabierze komornik, Zaluzmy ,ze dostales mieszkanie wartosci 400 tys z zadluzeniem 300 tys.I nie masz kasy by przejac umowe kredytowa.Chcialbys taki spadek sprzedac i oddac dlug, ale mafia nie da ci na to czasu.Przyjdzie komornik zabierze spadek i sprzeda kolesiowi za 200 tys, a tobie kaza zaplacic jeszcze stowe, plus komornikowi za usluge.I zostaniesz obrabowany przez mafie zgodnie z prawem.
jurek75
4 lata temu
Ciekawie ustawiane prawodawstwo . Brak w rejestrze POLTRANSPLANT , że nie zgadzam się na pobieranie organów = patroszenie , teraz nie odrzucenie spadku = akceptacji . Następne czekające w kolejce : " w razie bandyckiego napadu w ciemnej ulicy - nie ostrzeżenie napastnika , że sobie nie życzę jego agresji , będzie zgodą na mordobicie ". Chore prawo , chora służba zdrowia = chore społeczeństwo .
bDgioYib
Zapracowana i...
4 lata temu
Synowa dostała pismo z sądu, że jej mama odrzuciła spadek. Po kim? Dla synowej zmarły to człowiek o istnieniu którego nie miała pojęcia. To syn siostry babci. Ani tej siostry, ani tego jej syna na oczy nigdy nie widziała. Syn i synowa mają dwoje dzieci, mieszkają razem z nami. Synowa przez wiele lat nie pracowała, finansowaliśmy jej studia licencjackie i magisterskie, by miała szansę na pracę. Dwa lata temu zaczęła pracować. Myślę, że ktoś zwariował. Czy można być bliską rodziną zmarłego, który był synem siostry babci i o istnieniu którego nic się nie wiedziało? Podobno w imieniu dwójki moich wnuków, dla których ten ktoś to syn siostry prababci też trzeba hahaha spadek odrzucić!!!!! . Nie wiadomo o jakie długi tego zmarłego chodzi. Czy takie "powiastki" z sądu to nie naruszenie miru domowego? Gdyby dzieci coś przeoczyły (syn i synowa) to chyba ja płaciłabym za jakiegoś nie wiadomo kogo, bo dzieci nie mają własnych środków na wiele potrzeb. Kląć się chce i publicznie komuś powiedzieć, że bawi się w złodzieja. Synowa nie należy do żadnej z trzech grup wymienionych pod koniec artykułu .
taki-tam*
4 lata temu
"Jeśli jednak wszystkie wskazane osoby nie mogą lub nie chcą zgodzić się na dziedziczenie, spadek przechodzi na ręce gminy (ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego) lub Skarbu Państwa. Obie instytucje stanowią tym samym koniec łańcucha, ponieważ nie posiadają prawa do odrzucenia spadku." To ja to widzę tak: - umierający bierze kredytów "ile wlezie" (o ile nie ma realnego majątku), spokojnie sobie dożywa do końca, no korzystając z $$, resztę przekazując ZA ŻYCIA rodzinie / znajomym (komu chce), - spadkobiercy "odrzucają" jak leci, Skarb Państwa lub gmina się męczy :) Czyli "bądźmy anarchistami legalnie"
Najnowsze komentarze (26)
maciej
4 lata temu
znam przykład gdzie dzieci nie wiedząc o długach ojca przyjęły z dobrodziejstwem inwentarza. Komornik zrobił licytację sprzedał co można było po ojcu i tylko jeden problem. Zus nie przyszedł na licytacje aby dostać swoją działkę, pozostali wierzyciele na tym skorzystali bo coś dostali choć na to nie liczyli. I na tym powinno się skończyć nie ma kasy po ojcu trudno i żyje się dalej ale ZUSik który nie przyszedł po swoje do komornika. Naliczył dzieciom ponad 100 tys za działalność ojca i się z nimi sądzi. A że ludzi nie byli majętni i na PAPUGĘ nie mieli sąd przyznał zusikowi rację. I tak to dobrodziejstwo inwentarza w Państwie Polskim oznacza załamanie nerwowe dwójki młodych chłopaków i ich matki i latanie po sądach prze następne kilka lat.
Andy+
4 lata temu
Ten przepis jest krzywdzący i prawdopodobnie pisany przez prawników spod znaku Amber Gold
Piotr
4 lata temu
jest jeszcze jedna możliwość , można zrobić to za życia , u notariusza ja tak postąpiłem piotr
kupiec
4 lata temu
Przed nami rozwój nowej dziedziny działalności gospodarczej: Handel Długami.
zygi
4 lata temu
czy człowiek w fazie zygoty dziedziczy
mamy problem
4 lata temu
dziadostwo w państwie
grzeczna...
4 lata temu
w zasadzie mam to gdzies Polska istnieje tylko na mapie, w kazdej sprawie należy z miejsca pisac do Strasburga
grzeczna...
4 lata temu
a co z dziecmi spadkobiercy ktore sa embrionami albo tymi ponad 3 miesiace ale sie nie urodziły jeszcze, albo z tymi ktorych jeszcze nawet w planie nie ma heheh ??
bDgioYhT
wybe
4 lata temu
Wrazie śmierci małżonka całość powinien dziedziczyć drugi, a dopiero po nim dzieci. Ewentualnie rodzice, którzy wegetują na niskiej emeryturze. Wspólny dorobek w jednej chwili staje się w części własnością osób, które go nie tworzyły (dzieci). U mnie moja krwawica idzie w obce ręce, bo po śmierci syna dziedziczy wnuczka, a synowa ponownie wyszła za mąż i będą sobie żyli. Nie utrzymują kontaktów i na pogrzebie nie będą a kasę dostają teraz po moim mężu i po mnie jeszcze więcej. Chory kraj !
monia
4 lata temu
A jak są tylko długi ? to co w tej sytuacji przy dziedziczeniu z tzw. dobrodziejstwem inwentarza? pytam, bo zupełnie się nie orientuję a warto wiedzieć
maria
4 lata temu
Dziadek zostawił babcie z 3 dzieci bez środków do życia i poleciał za młodą d....... Nawet nie wiemy czy jeszcze żyje i co mam odpowiadać za kogoś włuczyć się po sądach tracić pieniądze nasze prawo to patologia .
maria
4 lata temu
Dziadek zostawił babcie z 3 dzieci bez środków do życia i poleciał za młodą d....... Nawet nie wiemy czy jeszcze żyje i co mam odpowiadać za kogoś włuczyć się po sądach tracić pieniądze nasze prawo to patologia .
maria
4 lata temu
Dziadek zostawił babcie z 3 dzieci bez środków do życia i poleciał za młodą d....... Nawet nie wiemy czy jeszcze żyje i co mam odpowiadać za kogoś włuczyć się po sądach tracić pieniądze nasze prawo to patologia .
kruk
4 lata temu
Juz od około roku nie przyjmuje się spadku wprost tylko z tzw. Dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli nie odrzuci się całkowicie spadku to za długi spadkowe odpowiada się tylko do wartości tego co się odziedziczył.