Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

#dziejesienazywo: Samorządy specjalnie blokują program Rodzina 500+? "Być może liczą na odsetki bankowe"

Niektóre samorządy zwlekają z wydawaniem decyzji i pieniędzy w ramach programu "Rodzina 500+". Minister Elżbieta Rafalska zapewnia, że pieniądze są i wina leży po stronie lokalnych urzędników i polityków. Wiceminister Stanisław Szwed sugeruje, że być może niektórzy samorządowcy chcą przetrzymać pieniądze na gminnych kontach i zyskać na odsetkach. W programie #dziejesienażywo wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej tłumaczył, co powinni zrobić rodzice, którzy nie doczekają się decyzji przed 1 lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MAREK LASYK/REPORTER)

Niektóre samorządy zwlekają z wydawaniem decyzji i pieniędzy w ramach programu Rodzina 500+. Minister Elżbieta Rafalska zapewnia, że pieniądze są i wina leży po stronie lokalnych urzędników i polityków. Wiceminister Stanisław Szwed w programie #dziejesienazywo przedstawił kilka teorii. - Być może niektórzy samorządowcy chcą przetrzymać pieniądze na gminnych kontach i zyskać na odsetkach - mówił. W programie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej tłumaczył, co powinni zrobić rodzice, którzy nie doczekają się decyzji przed 1 lipca.

- Pieniądze są na kontach u wojewodów, są sukcesywnie przekazywane do samorządów w poszczególnych transzach. Mamy sygnały, że niektóre samorządy mają pieniądze na kontach i ich wciąż nie wypłacają - mówił w programie #dziejesienazywo Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak zaznaczył wiceminister, wśród potencjalnych przyczyn takiego problemu często wymienia się umyślne działanie samych urzędników. - Skąd problem? Są różne opinie. Jedni mówią, że to sam samorząd chce parę dni przytrzymać środki, żeby uzyskać od tych kwot odsetki. Inni z kolei winą obarczają informatyzację i problemy z nią. Pani minister Rafalska osobiście interweniowała i dzwoniła do burmistrzów i prezydentów miast, by kontynuowali wypłacanie - zaznaczył Szwed.

Wiceminister przypomniał również, że w pierwszym okresie funkcjonowania programu Rodzina 500+ samorządy mają czas do 1 lipca, by wydać decyzję i wypłacić pierwsze środki. Dla osób, które złożą wniosek do pierwszego dnia lipca przewidziany jest zwrot pieniędzy za kwiecień, maj i czerwiec.

Co po 1 lipca będą musieli zrobić rodzice, by uzyskać pieniądze, na które czekają? Wiceminister zapewnia, że jeżeli samorząd do tego czasu nie wypłaci środków, to później będzie to musiał zrobić z uwzględnieniem odsetek. - Do 1 lipca środki powinny znaleźć się na kontach rodzin. Jeżeli ich nie będzie, to później wypłata nastąpi z odsetkami. Oczywiście nie chodzi o to, żeby płacić więcej, ale wypłacać na bieżąco - dodał Szwed.

Jak zapewnił wiceminister, nie ma zagrożenia, że program Rodzina 500+ przestanie działać w 2017 roku. Stanisław Szwed podkreślił, że rząd zapewnił finansowanie programu w dalszych latach i jest on już uwzględniony w projekcie przyszłorocznego budżetu.

Tagi: program rodzina 500 plus, wiadomości, gospodarka, dziejesienazywo, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-06-2016

zeltRządowi brakuje pieniędzy i całą winę zwala na lokalne samorządy. Bardzo perfidna manipulacja, ale ciemny lud to kupi.

16-06-2016

zYxTu nie chodzi, przynajmniej w pierwszej kolejności o odsetki, tylko PO*rana sitwa złodziejska, która ma póki co, coś do POwiedzenia w samorządach, … Czytaj całość

16-06-2016

bez zmianna POziomie samorządów, w większości Polski nadal rządzi PO-PSL

Rozwiń komentarze (65)