Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień Otwarty Polskiego Radia - wystawa starych radioodbiorników

0
Podziel się:

Przed główną siedzibą Polskiego Radia można do wieczora podziwiać wystawę odbiornikow radiowych. Pochodzą one z Muzeum Radia, utworzonego przez Polskie Radio Koszalin, oraz z kolekcji prywatnych.

Prezes Polskiego Radia Koszalin Zenon Suszycki powiedział, że pierwsze odbiorniki wyprodukowało Polskie Radio zaraz po swoim powstaniu, w roku 1925-tym. Rok później inżynier Wilhelm Rotkiewicz skonstruował radio kryształkowe, zwane detefonem. Korzystanie z niego nie było proste. Trzeba było ustawić kryształek, rozciągnąć 30-metrową antenę i nałożyć słuchawki. Później w odbiornikach zaczęto instalować głośniki. Detefony były jednak pomocne w powszechnej radiofonizacji kraju. Przed wojną wyprodukowano ich pół miliona.

Najstarszy odbiornik prezentowany na wystawie wyprodukowano w 1923-cim roku w Stanach Zjednoczonych. Pochodzi on z prywatnej kolekcji Maurycego Bryksa. Wygląda on jak deska do prasowania z zamontowanymi częściami i głośnikiem w kształcie rogu. Najmłodsze prezentowane odbiorniki pochodzą z lat 60-tych. Obok polskich modeli odbiorników, jak radio "Pionier" i jego wersje "Mazur" i "Promyk", ekspozycja obejmuje też aparaty zagraniczne. Nie brakuje również patefonów i gramofonów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)