Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dżihadyści zaatakowali Hezbollah w Libanie

0
Podziel się

W wyniku ataku zginęło co najmniej 18 osób.

Dżihadyści zaatakowali Hezbollah w Libanie
(PAP/EPA)
bDBmpxFN

Co najmniej 18 osób zginęło dziś we wschodnim Libanie podczas starć między szyickim Hezbollahem a działającym w Syrii, związanym z Al-Kaidą, sunnickim Frontem al-Nusra, który przypuścił ofensywę na bazy Hezbollahu - podały źródła Hezbollahu.

Setki sunnitów z Frontu al-Nusra zaatakowały co najmniej 10 baz Hezbollahu położonych w górzystym terenie w pobliżu granicy z Syrią, zabijając dwóch bojowników szyickiej organizacji.

Według źródeł w Hezbollahu zginęło co najmniej 16 członków Frontu al-Nusra, a jego siły nie zdołały przejąć kontroli nad żadną z baz.

bDBmpxFP

Hezbollah wezwał w niedzielę swych bojowników, by bronili terenu, na którym prowadzi ofensywę al-Nusra - poinformowały źródła w służbach bezpieczeństwa.

Niektóre relacje dotyczące tych starć są sprzeczne. Według jednych źródeł, w atakach na bazy Hezbollahu brali też udział sunniccy dżihadyści z Państwa Islamskiego; inne źródła nie potwierdzają tych relacji.

Sunniccy rebelianci uważają Hezbollah, który ma bliskie powiązania z Iranem, za jednego ze swych największych wrogów.

Starcia w Libanie to skutek przelewania się poza granice kraju trwającego od 2011 roku konfliktu w Syrii; syryjski reżim jest głównym sojusznikiem i dostawcą broni dla Hezbollahu.

bDBmpxFV

Ludność sąsiadującego z Syrią Libanu składa się z kilkunastu grup wyznaniowych i etnicznych. Do znaczącego wzrostu napięcia w kraju doprowadziło otwarte zaangażowanie zbrojne Hezbollahu, przy wsparciu Iranu, w wojnę w Syrii, w której Hezbollah walczy po stronie sił rządowych.

W sierpniu dżihadyści z Frontu al-Nusra i Państwa Islamskiego napadli w Libanie na położone w pobliżu granicy z Syrią miasto Arsal; po walkach zostali zmuszeni do wycofania się, ale uprowadzili kilkudziesięciu libańskich żołnierzy. Od tego czasu zabili trzech porwanych i nadal przetrzymują nieznaną liczbę zakładników.

Czytaj więcej w Money.pl

bDBmpxFW
bDBmpxGq
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)