Wzrost gospodarczy przyspieszył w 2010 r. do około 3,7 proc. z 1,8 proc. odnotowanych rok wcześniej - uważają analitycy.
Wyraźnie lepszy wynik od poprzedniego roku to głównie efekt wysokiej konsumpcji, silnej odbudowy zapasów oraz lekkiej poprawy w eksporcie, którego wkład okazał się ostatecznie neutralny.
Negatywny natomiast wpływ na ten wskaźnik miały tym razem inwestycje, choć koniec roku i w tym zakresie przyniósł lekką poprawę i nadzieje na lepszy rok 2011.
Dziesięciu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekuje, że PKB zwiększył się w 2010 roku o 3,7 proc.. Prognozy mieszczą się w dość wąskim przedziale od 3,7 proc. do 3,8 proc. przy średniej na poziomie 3,73 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t110146.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mfw;wie;o;ile;bedzie;rosl;polski;pkb,62,0,758846.html) MFW wie, o ile będzie rósł polski PKB
Zgodnie z oczekiwaniami rok 2010 r. był znacznie lepszym okresem dla polskiej gospodarki niż rok poprzedni, gdy wzrost wyniósł 1,8 proc.
Można nawet powiedzieć, że zdecydowanie lepszym, ponieważ pierwsze szacunki z końca 2009 r. czy pierwszych miesięcy tego roku mówiły o znacznie niższej dynamice polskiej gospodarki.
Szczególnie zaś sporo negatywnych głosów pojawiło wiosną i wczesnym latem, gdy bardzo mroźna zima i późniejsze dwie fale powodziowe wywołały spore obawy o drugą część roku. Paradoksalnie jednak te właśnie dwa czynniki pozwoliły ostatecznie wywindować PKB na bardzo przyzwoity poziom drugiej połowie roku.
Wpłynęły na to nadganianie opóźnień z okresu zimowego, odczuwalne szczególnie w budownictwie, oraz odbudowa terenów zniszczonych przez powódź i zastrzyk blisko 3 mld zł, które trafiły do gospodarki w ramach pomocy dla powodzian i terenów pozalewowych.
Niezależnie jednak od wydarzeń jednorazowych rok 2010 po raz kolejny pokazał, że okres spowolnienia mamy już definitywnie za sobą, a utrzymanie tendencji wzrostowej dynamiki PKB w kolejnych latach jest bardzo prawdopodobne. Nawet mimo zagrożenia drugą falą kryzysu na świecie, co wieści część analityków przestraszonych sytuacją w Grecji, Irlandii czy innych krajach południowej Europy.
Wynika to z faktu, że w ostatnich miesiącach eksport miał - po raz pierwszy od bardzo dawna - negatywny spływ na PKB, a więc inne czynniki ciągnęły do przodu rodzimą gospodarkę. Gdyby więc w ostatnim kwartale 2010 r. roku globalna gospodarka powróciła na zdrowsze tory, dynamika naszego wzrostu zyskała dodatkowy impuls, który na pewno będzie kontynuowany w 2011 r.
Na razie jednak najmocniejszymi czynnikami budującymi siłę gospodarki były odbudowa zapasów przez przedsiębiorstwa oraz konsumpcja indywidualna. Fakt systematycznej odbudowy zapasów, wraz z bijącymi rekordy notowaniami indeksu PMI, dowodzi, że przedsiębiorcy z ogromnym optymizmem oczekują kolejnych kwartałów.
Niestety w 2010 r. za tymi pozytywnymi wydarzeniami nie poszły, co wydawało by si w tej sytuacji naturalne, inwestycje przedsiębiorstw. W efekcie będą miały tym razem raczej negatywny wkład w PKB, ale ostatnie miesiące 2010 r. dają nadzieję, że także tutaj jesteśmy coraz bliżej pozytywnego przełomu.
Nadal istotny - możliwe nawet, że w całym roku dzięki bardzo dobremu IV kw. największy - wkład w dynamikę PKB powinna mieć konsumpcja prywatna. Przy szybkiej i stabilnej poprawie sytuacji na rynku pracy, systematycznie rosnącym wynagrodzeniom oraz stale wysokim poziomie optymizmu Polaków systematyczny wzrost konsumpcji nie jest niczym dziwnym.
Dodając do tego wyraźnie zwiększoną sprzedaż detaliczną w segmencie dóbr luksusowych – ponad 20-proc. wzrosty roczne w niektórych segmentach w listopadzie i grudniu - związaną z zapowiedziami podwyżki podatku VAT od 2011 r., należy oczekiwać zdecydowanie większego wkładu konsumpcji we wzrost PKB w ubiegłym roku.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t80978.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/swiatowa;gospodarka;w;gore;ale;wolno,161,0,752801.html) | Światowa gospodarka w górę, ale wolno Bank Światowy nie obawia się recesji, jednak ostrzega przed zagrożeniami dla gospodarki. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t128668.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bezrobocie;ponizej;10;procent;na;koniec;roku,34,0,751906.html) | Bezrobocie poniżej 10 procent na koniec roku Taki scenariusz jest możliwy pod warunkiem, że wzrost gospodarczy przekroczy 3,5 procent. |