Notowania

mtsl
10.09.2018 06:22

Protest techników farmaceutów. Minister zdrowia ma zastrzeżenia do standardów kształcenia

Musimy ujednolicić standardy jakości kształcenia. W tej chwili często jest to rozproszone w różnych szkołach, nierzadko prywatnych, które mają różny poziom - uważa minister zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tadeusz Koniarz)

Technicy farmaceutyczny zapowiedzieli protest na 12 września. Domagają się wznowienia kształcenia, utrzymania swoich uprawniań, obowiązkowego dokształcania i powołania samorządu zawodowego. Mówią, że rozmowy z ministerstwem nie przyniosły efektów. Co na to minister zdrowia?

- Technik farmaceuta jest potrzebny. Bez dwóch zdań. Musimy utrzymać tę formę kształcenia. A właściwie do niej wrócić, bo była zablokowana w pewien sposób - powiedział w programie "MTSL" Łukasz Szumowski, minister zdrowia. - Ale jest jeden aspekt, o którym ze środowiskiem techników rozmawiamy i który negocjujemy. Chodzi o ujednolicenie standardów jakości kształcenia zawodowego. W tej chwili często jest to rozproszone w różnych szkołach, nierzadko prywatnych, które mają różny poziom kształcenia. Chcemy, by te standardy dotyczące kształcenia techników były jednolite.

Minister zaznaczył, że to nie oznacza, że w tej chwili brakuje w Polsce kompetentnych techników farmaceutów.

- Swoje kompetencje udowodniają w praktyce. Natomiast musimy to kształcenie na przyszłość ujednolicić i dać wszędzie te same wymogi jakości - zaznaczył szef resortu zdrowia.

W programie pytaliśmy także o e-recepty i o to, czy grudniowy termin ich wprowadzenia jest niezagrożony.

- Jest niezagrożony. Widzimy, że one już działają. Obawy, że osoby starsze nie poradzą sobie w nowej rzeczywistości, nie potwierdziły się. Większość osób korzystających z e-recept to osoby powyżej 65 roku życia. Widać więc, że tej bariery wieku w ogóle nie ma.

Na program "Money. To się liczy" zapraszamy od poniedziałku do piątku o 9:15 na wp.pl i money.pl.

Tagi: mtsl, e-recepty, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-09-2018

ArtJeżeli dadzą im uprawnienia takie jak magistrom. To ja wyjeżdżam. Raz dostanę znacznie więcej niż to co w Polsce. Dwa nie będę ponosił … Czytaj całość

10-09-2018

MisiaPeTechnicy do likwidacji. Teraz będą asystenci farmaceutyczni z przyuczenia. Do mycia podłogi i układania leków na półkach nie trzeba mieć studium.

10-09-2018

ABCAni minister ani dziennikarz nie potrafią używać właściwej terminologii. Nie ma czegoś takiego jak technik farmaceuta!! Jest technik farmaceutyczny … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (25)