Notowania

1 grudnia zniknie papierowe L4. Minister Rafalska zapowiada akcję

Kończy się era papierowych zwolnień lekarskich. Od 1 grudnia będą obowiązywać wyłącznie w formie elektronicznej. Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała we wtorek akcję informacyjną resortów zdrowia oraz rodziny na temat e-zwolnień.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanisław Kowalczuk/Eastnews)
Minister Elżbieta Rafalska stoi na czele MRPiPS.

Szefowa MRPiPS, cytowana przez agencję PAP, wskazała, że ponad 75 proc. lekarzy, którzy nie wystawiają jeszcze e-zwolnień, czeka do 1 grudnia, gdy wystawianie ich będzie obowiązkowe. Dodała, że niemal 10 proc. z nich czekało na upoważnienie do tego asystenta medycznego.

Jej zdaniem zwolnienia papierowo przez wiele lat nastręczały wiele trudności lekarzom i pacjentom, ale teraz proces ten ma być znacznie ułatwiony. Minister Rafalska wyjaśniła, że po wpisaniu numeru PESEL lekarze będą mieli wszystkie dane, które musieli dotychczas wprowadzać ręcznie. E-zwolnienie ma następnie automatycznie trafiać do ZUS.

E-zwolnienia mają chronić nasze pieniądze. Prezes ZUS wyjaśnia cel zmian w systemie

Według danych ZUS, najwięcej e-zwolnień w stosunku do tradycyjnych zaświadczeń lekarskich wystawiono w październiku w województwach zachodniopomorskim (59,4 proc.), mazowieckim (56,9 proc.) i podlaskim (55,7 proc.). Najmniej - w woj. lubuskim (33 proc.), lubelskim (35,5 proc.) i wielkopolskim (35,9 proc.).

Wojtek Stein/Reporter

ZUS szacuje, że około 92 proc. wydatków na zasiłek chorobowy dotyczy zwolnień do 30 dni, a 8 mln zwolnień wystawianych jest na mniej niż 7 dni. Dlatego tak istotna jest kontrola tych najkrótszych, co ma umożliwić e-zwolnienie.

Z funduszu chorobowego FUS wypłacono w 2017 roku na wszystkie świadczenia 22 mld zł, z tego ponad 10 mld zł na same zasiłki chorobowe, natomiast pracodawcy za absencję do 33 dni wypłacili 6,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: e-zwolnienie, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2018

wujLudzie czy widzieliscie z bliska ta rafalale........jak zobaczycie to wam szczeki opadna jak koparki..... ta istota jest zdeformowana fizycznie i … Czytaj całość

06-11-2018

xxxzwyklych ludzi chca kontrolowac a policja masowo na zwolnieniu i im nic niezrobia

06-11-2018

Majapapierowe L-4 znikło dobrych parę lat temu druk ma inną nazwę i tylko raz padła poprawna nazwa bo nie jest to zwolnienie tylko zaswiadczenie o … Czytaj całość

Rozwiń komentarze ()