Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
decyzje ebc
06.09.2012 16:40

EBC: Będzie nieograniczona interwencja na rynku obligacji

- EBC zrobi wszystko, by zachować euro; euro jest nieodwracalne - powiedział dziś Draghi na konferencji prasowej we Frankfurcie na Menem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi (na zdj.) zapowiedział dzisiaj, że w ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty EBC będzie bez ograniczeń ilościowych skupował krajowe obligacje krótkoterminowe (o terminie zapadalności do trzech lat).

Prowadzony przez EBC program skupowania na rynku wtórnym obligacji krajów południa strefy euro, zwłaszcza Hiszpanii i Włoch, ma służyć obniżeniu rekordowych kosztów obsługi długów tych dwóch państw i poprawić sytuację całej strefy euro.

_ - EBC zrobi wszystko, by zachować euro; euro jest nieodwracalne _ - powiedział Draghi na konferencji prasowej we Frankfurcie na Menem.

EBC będzie publikował cotygodniowe i comiesięczne sprawozdania z zakupów. Ma mieć na rynku taki sam status jak inne podmioty kupujące papiery dłużne krajów, co oznacza, że bank centralny strefy euro będzie tak samo narażony na ewentualne straty.

Program (nazwany Outright Monetary Transactions - OMT) będzie obwarowany surowymi warunkami, a zainteresowany kraj będzie musiał wystąpić o pomoc z funduszu ratunkowego dla krajów strefy euro - EFSF lub EMS. To oznacza zobowiązanie się do reform i poddanie kontroli partnerów ze strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Draghi ostrzegł, że EBC będzie mógł zaprzestać skupowania papierów, jeśli kraj odstąpi od rygorystycznej polityki.

Draghi dodał, że na czwartkowym posiedzeniu Rady Prezesów EBC był jeden głos przeciwko decyzji o skupowaniu obligacji krajów. Wiadomo, że przed spotkaniem skupowaniu obligacji Hiszpanii i Włoch sprzeciwiał się prezes Bundesbanku Jens Weidmann. Argumentował, że interwencja EBC na rynku obligacji narusza zakaz finansowania państw poprzez emisję pieniądza i jest niezgodna z główną rolą EBC, jaką jest zapewnienie stabilizacji cen.

Zdaniem Draghiego czwartkowa decyzja mieści się w kompetencjach EBC.

Choć decyzja EBC była spodziewana, to rynki zareagowały pozytywnie: oprocentowanie hiszpańskich obligacji 10-letnich spadło do 6,065 proc. a włoskich do 5,315 proc., zaś główne indeksy madryckiej i mediolańskiej giełdy wzrosły o ok. 3 proc. Także Wall Street i Frankfurt pozytywnie zareagowały zwyżkami na otwarciu sesji.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzysowe spotkanie na szczycie. Co postanowią? Włochy chcą, aby Europejski Bank Centralny zainterweniował na rynku obligacji.
Nerwowa reakcja EBC w sprawie obligacji Komentuje doniesienia o wprowadzeniu maksymalnych stawek rentowności papierów w strefie euro.
Jest decyzja ECB. Najważniejsze przed nami Już dzisiaj możemy dowiedzieć się, jak Mario Draghi zamierza walczyć z kryzysem w strefie euro.
Tagi: decyzje ebc, mario draghi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz