Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EBI udzieli w tym roku w Polsce 3 mld euro kredytów

0
Podziel się:

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzieli w tym roku polskim podmiotom pożyczek o wartości 3 mld euro. Łączne zaangażowanie banku w Polsce, liczone od początku lat 90., wzrośnie tym samym z 9 do 12 mld euro – poinformował w piątek zastępca dyrektora generalnego EBI, Thomas Hackett.

"Nasze zaangażowanie w Polsce stale rośnie. W ubiegłym roku udzieliliśmy kredytów wartości ok. 2 mld euro, w tym roku będą to kolejne 3 mld euro. Na następny okres planowania, czyli lata 2007-2013 zakładamy dalszy wzrost akcji pożyczkowej w Polsce" – powiedział Hackett podczas konferencji prasowej w Katowicach.

Naczelnik działu operacji finansowych EBI w Polsce, Heinz Olbers sprecyzował, że z ogólnej kwoty 3 mld euro zatwierdzanych w tym roku pożyczek dla polskich podmiotów, fizyczne wypłaty środków, będące wynikiem zawartych już umów między pożyczkobiorcami a EBI, stanowić będą ok. 2,1 mld euro.

"Ok. 45 proc. wypłacanych w tym roku środków, czyli ok. 1 mld euro, trafi do sektora transportowego, głównie na budowę autostrad i dróg. Ok. 20 proc. otrzymają współpracujące z nami w Polsce banki, a 10 proc. samorządy. Pozostała część wspomoże projekty w energetyce oraz sektorze prywatnym" – powiedział Olbers.

Przypomniał, że zaawansowane są negocjacje dotyczące udzielenia przez EBI 500 mln euro kredytu na budowę autostrady A-1. Projekt został już wstępnie zatwierdzony przez Radę Dyrektorów EBI, a negocjacje umowy powinny zakończyć się – jak powiedział – wkrótce.

Hackett za przedwczesne uznał pytanie dotyczące ewentualnego finansowania przez EBI budowy rurociągu Odessa-Brody. "Nie mamy żadnych szczegółowych danych na temat tego projektu. Wydaje nam się, że z punktu widzenia potrzeb gospodarczych Polski ten projekt nie jest obecnie najważniejszy" – powiedział.

Spośród 9 mld euro, które od 1990 roku EBI zaangażował w Polsce, 46 proc. przeznaczono na rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej, 10 proc. wspomogło sektor telekomunikacyjny, 9 proc. rozwój zasobów ludzkich, 6 proc. infrastrukturę ochrony środowiska, a po 4 proc. inwestycje miejskie oraz energetykę. Pozostała część pożyczek trafiła do przemysłu i sektora prywatnego. Do Polski trafiło najwięcej – 37 proc. – środków skierowanych przez EBI do nowych państw członkowskich UE.

Choć podstawowym partnerem EBI pozostają władze centralne, coraz większy nacisk bank kładzie na wspieranie przedsięwzięć samorządowych.

Dotychczas EBI udzielił dużym polskim miastom (Warszawa, Kraków, Katowice, Szczecin, Łódź, Poznań, Toruń, Bydgoszcz, Bielsko-Biała) kredytów o łącznej wartości 374 mln euro, a dalsze 170 mln euro przyznano na projekty przewidziane do realizacji w różnych ośrodkach. Przygotowując ofertę dla samorządów EBI współpracuje m.in. z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

EBI powstał w 1958 roku na mocy Traktatu Rzymskiego. Jego akcjonariuszami są państwa członkowskie UE. Bank przyznaje kredyty i udziela gwarancji na pożyczki innych banków w Unii. Tzw. subskrybowany kapitał EBI wynosi ponad 163,6 mld euro. Roczna wysokość finansowania sięga prawie 45 mld euro.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)