Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podnosi prognozy dla Polski

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podnosi prognozy dla Polski

Premier Morawiecki może się pochwalić kolejną pozytywną opinią. Fot. Radek Pietruszka
Premier Morawiecki może się pochwalić kolejną pozytywną opinią.

Kolejna międzynarodowa instytucja podnosi prognozy dla polskiej gospodarki. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przewiduje, że w tym roku PKB wzrośnie o 4 proc.

Dotychczasowe szacunki EBOR zakładały, że gospodarka Polski urośnie w 2018 roku o 3,4 proc. To jedna z bardziej ostrożnych prognoz. Teraz jednak ekonomiści zmienili zdanie i zdecydowanie podnieśli wyżej poprzeczkę - do 4 proc.

Niestety podtrzymana została opinia, że w kolejnych latach polska gospodarka będzie lekko hamować. W przyszłym roku wzrost PKB ma być na poziomie 3,3 proc.

Lepiej postrzegana jest nie tylko Polska. EBOR podniósł prognozę tegorocznego wzrostu PKB dla całego regionu Europy Środkowej i krajów bałtyckich o 0,5 pkt w porównaniu z oczekiwaniami z listopada - do 3,8 proc. Prognozuje też wzrost o 3,3 proc. na 2019 rok.

Morawiecki dla money.pl o PKB: jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy i tęczy


Ogółem, wzrost gospodarczy w 37 krajach objętych analizą EBOR-u ma wynieść 3,3 proc. w tym roku i 3,2 proc. w 2019 roku po zwyżce o 3,8 proc. w 2017 roku.

To kolejna w krótkim czasie lepsza opinia zagranicznej instytucji na temat potencjału polskiej gospodarki. W ubiegłym tygodniu prognozy PKB podniosła Komisja Europejska, a jeszcze tydzień wcześniej Bank Światowy.

Na tle obu instytucji EBOR ciągle jest najbardziej sceptycznie nastawiony. KE na ten rok oczekuje wzrostu PKB Polski o 4,3 proc., a BŚ o 4,2 proc.

EBOR to międzynarodowa instytucja finansowa. Ma za zadanie promować rozwój sektora prywatnego w państwach UE celem przyspieszenia niezbędnych zmian strukturalnych w krajach przeprowadzających transformację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pkb
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
2020+
2018-05-11 09:09
super że jest koniunktura w całej Europie - także u nasz też jest i tyle
źle że się wtedy tak łatwo rozdaje i obiecuje że później też starczy
EMERYT GORNIK
2018-05-11 08:59
ZEBY NIE KOSUMCJA TO POLSKA BYLA BY JUZ Z REKA W NOCNIKU
Iv
2018-05-11 02:33
Identycznie ja w Wenezueli!! Jeszcze parę bilionów pożyczek i gospodarka będzie w takim rozkwicie że każdy dostanie dom z basenem ha..ha..
Pokaż wszystkie komentarze (44)