Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska podnosi prognozy wzrostu polskiej gospodarki. Mamy piąte miejsce w Unii

113
Podziel się:

W tempie 4,3 proc. PKB ma rozwijać się polska gospodarka. Komisja Europejska podniosła prognozy dla Polski na ten rok. Deficyt pozostanie na niezmienionym poziomie.

Wzrost gospodarczy w tempie 4,3 proc. PKB daje Polsce piąte miejsce w Unii Europejskiej
Wzrost gospodarczy w tempie 4,3 proc. PKB daje Polsce piąte miejsce w Unii Europejskiej (AP)

Wzrost gospodarczy na poziomie 4,3 proc. PKB daje Polsce piąte miejsce w Unii razem ze Słowacją. Wyprzedzają nas: Malta, Irlandia, Słowenia i Rumunia.

Portal polskieradio.pl przypomina, że w lutym Bruksela prognozowała wzrost o jedną dziesiątą punktu procentowego niższy.

Przytacza też analizę Komisji Europejskiej dotyczącą naszego kraju, która prognozuje, że pozytywne warunki gospodarcze powinny się utrzymać.

- Inwestycje i konsumpcja będą głównymi czynnikami wzrostu gospodarczego, wspieranymi przez szybki wzrost płac, wysoki poziom zaufania konsumentów oraz unijne fundusze strukturalne - oceniają unijni eksperci.

Komisja przewiduje jednak, że polska gospodarka wyhamuje w przyszłym roku do poziomu 3,7 procent PKB.

Zobacz także: Zobacz: Rząd miesza w spółkach skarbu państwa. "Dzisiaj mamy patologie"

Na stabilnym poziomie utrzymać ma się deficyt finansów publicznych, który wyniesie 1,4 procent PKB. W ocenie Komisji nie poprawi się natomiast deficyt strukturalny, który w tym roku wzrośnie do poziomu 2,2 procent PKB.

Spadać ma dług publiczny. W tym roku ma on wynieść 49,6 procent PKB, czyli ma być o jeden punkt procentowy niższy w porównaniu z ubiegłym rokiem. W przyszłym roku ma być niższy o kolejne pół punktu procentowego.

Również Bank Światowy niedawno poprawił prognozy rozwoju dla Polski. I to kolejny raz w tym roku. Jeszcze w styczniu Bank Światowy poprawiał poprzednie prognozy wzrostu polskiej gospodarki w 2018 r. z 3,6 proc. do 4,0 proc. Wystarczyły trzy miesiące, by i one okazały się nieaktualne. Obecnie instytucja szacuje, że PKB będzie o 4,2 proc. wyższy niż w 2017 roku. W 2019 roku wzrost ma wynieść 3,7 proc. i tu też nastąpiła poprawa o 0,2 pkt. proc.

Rząd entuzjastycznie komentował dane Banku Światowego. Podniesienie przez Bank Światowy prognozy wzrostu PKB w tym roku do 4,2 proc. z 4,0 proc. i w 2019 do 3,7 proc. z 3,5 proc. jest potwierdzeniem dobrego stanu polskiej gospodarki i dobrego zarządzania w gospodarce - ocenił w rozmowie z PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(113)
luzik
2 lata temu
mateuszek coś ty zrobił, wcześniej w te marynarkę tusk sobie gila z nosa wytarł
warren
5 lata temu
Bez kasy z Unii ciężko byłoby uzyskać takie wyniki.
maciek
5 lata temu
Rozwój Polski pewnie byłby o połowę wolniejszy gdybyśmy nie weszli do UE, dobra decyzja, dzięki której znacząco zmienił się obraz Polski.
ted
5 lata temu
Wygląda to bardzo dobrze i obiecująco. Na pewno duża w tym zasługa pozyskanych pieniędzy z funduszy unijnych.
Socha
5 lata temu
Gdyby nie obecność w Unii to ten wzrost gospodarczy z pewnością byłby znacznie mniejszy.
...
Następna strona