Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipcjanie bombardują islamistów w Libii

0
Podziel się:

Dokonano nalotów na pozycje islamistycznych milicji, walczących o przejęcie kontroli nad stolicą Libii, Trypolisem.

Egipcjanie bombardują islamistów w Libii
(BRQ Network/CC BY 2.0/flickr)

Siły Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Egiptu dokonały nalotów na pozycje islamistycznych milicji, walczących o przejęcie kontroli nad stolicą Libii, Trypolisem - podały amerykańskie media, powołując się na anonimowych przedstawiciele władz USA.

Administracja prezydenta Baracka Obamy nie została poinformowana z wyprzedzeniem o tej interwencji wojskowej, choć Waszyngton był świadom, że kraje arabskie mogą podjąć działania w związku z pogarszaniem się sytuacji w Libii - powiedział jeden z przedstawicieli władz, cytowany przez _ Washington Post _.

_ New York Times _ przypomina, że Egipt i ZEA to bliscy sojusznicy i partnerzy wojskowi USA. Naloty są _ kolejnym ciosem w już nadszarpniętych relacjach między Waszyngtonem a Kairem _ - komentuje gazeta.

Według niej do ataków doszło przed tygodniem a także w ostatni weekend. _ NYT _ podkreśla, że dzięki amerykańskiemu wyposażeniu i szkoleniom siły powietrzne ZEA należą do najskuteczniejszych w świecie arabskim. Dziennik pisze, że ataków dokonano z użyciem samolotów, które wystartowały z baz w Egipcie. Władze w Kairze zaprzeczyły, jakoby doszło do nalotów, podczas gdy władze ZEA bezpośrednio nie skomentowały tej sprawy.

_ WP _ tłumaczy, że regionalne monarchie i świeckie dyktatury są coraz bardziej zaniepokojone wzrostem znaczenia islamistów w Libii, Syrii i Iraku. _ Ataki z powietrza mogą sygnalizować, że niektóre kraje arabskie są gotowe pełnić bardziej bezpośrednią rolę wojskową w konfliktach w regionie _ - pisze waszyngtoński dziennik.

_ NYT _ interpretuje ataki lotnicze na Trypolis jako kolejny rozdział w walce arabskich autokratów z islamistycznymi ruchami, dążącymi do obalenia starego porządku. Dziennik przypomina, że od kiedy w 2013 roku w Egipcie wojsko odsunęło od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, nowy rząd oraz jego partnerzy z Arabii Saudyjskiej i ZEA rozpoczęli medialną, polityczną i dyplomatyczną kampanię w regionie, by wyeliminować zagrożenie, jakie dla ich władzy stanowią islamistyczne ugrupowania, takie jak Bractwo Muzułmańskie.

_ Naprzeciw tych krajów stoją rywalizujące z nimi Turcja i Katar, które wspierają islamistów _ - pisze _ NYT _. Według władz USA Katar dostarcza broń islamistom w Libii.

Od obalenia w październiku 2011 roku reżimu Muammara Kadafiego w następstwie trwającej osiem miesięcy rewolucji i zachodniej interwencji władze Libii nie są w stanie kontrolować kilkudziesięciu milicji, w skład których wchodzą dawni bojownicy. To oni praktycznie rządzą krajem, w którym nie ma regularnego, dobrze wyszkolonego wojska ani policji.

Ostatnio kilka grup walczyło o kontrolę nad międzynarodowym lotniskiem w Trypolisie, a naloty mogły być próbą uniknięcia tego, by ten strategiczny obiekt wpadł w ręce ekstremistów. Jednak ostatecznie ataki zakończyły się fiaskiem, gdyż islamistom udało się zająć port lotniczy.

W poniedziałek sąsiedzi Libii ogłosili, iż nie będą interweniować w tym kraju. Oświadczenie w tej sprawie wydali w Kairze ministrowie spraw zagranicznych Egiptu, Algierii, Tunezji, Sudanu, Czadu oraz przedstawiciele Nigru. Wezwali oni do wstrzymania w Libii działań zbrojnych i rozbrojenia walczących tam milicji.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wkroczymy, jeśli islamiści nam zagrożą" Dempsey podkreślił, że jego zdaniem kluczowi sojusznicy USA na Bliskim Wschodzie, tacy jak Jordania, Turcja i Arabia Saudyjska, przyłączą się do USA w walce z Państwem Islamskim.
Coraz więcej amerykańskich żołnierzy w Iraku Kolejni doradcy wojskowi mają ocenić rozmiary kryzysu humanitarnego w rejonie miasta Sindżar , gdzie trwają prześladowania jazydów przez dżihadystów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)