Notowania

zamieszki w egipcie
03.02.2011 11:32

Egipcjanie walczą w Kairze, żołnierze próbują ich rodzielić

Mimo kordonu wciąż dochodzi do starć, słychać strzały. Opozycja odrzuciła rządową ofertę przystąpienia do rozmów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Aktualizacja: 16:30

*Zwolennicy i przeciwnicy prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka od rana ścierają się w centrum Kairu. Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia Egiptu, od wczorajszej eskalacji starć zginęło już 13 osób, rannych zostało 1200. *

Wojsko po raz pierwszy od wybuchu zamieszek w ubiegłym tygodniu podjęło zdecydowane działania, by powstrzymać przemoc. Utworzono 80-metrową strefę buforową oddzielającą wrogie obozy wokół placu Tahrir, gdzie znajdują się przeciwnicy Mubaraka.

Mimo to w pewnym momencie zwolennicy Mubaraka przerwali kordon wojska i ponownie doszło do starć - obie strony zaczęły się obrzucać kamieniami. Żołnierze przy wsparciu czołgów odparli zwolenników Mubaraka, ale później w ciągu dnia poinformowano, że na placu Tahrir i w jego okolicach rozległy się strzały.

Dziennikarz agencji Reutera poinformował, że wrogie obozy są rozdzielone strefą buforową o szerokości około 80 metrów. Agencja AP podaje, że w strefie stoją uzbrojeni w karabiny żołnierze. Jest to pierwszy przypadek od wybuchu zamieszek w ubiegłym tygodniu, gdy armia podjęła zdecydowane działania, by powstrzymać przemoc.

_ - Strefa neutralna jest cała pokryta kamieniami wielkości pięści _ - oznajmił dziennikarz Reutera, odnosząc się do kamieni, którymi rzucali w siebie manifestanci obu stron.

ZOBACZ RELACJĘ Z EGIPTU (Al Jazeera, ang):

Opozycja odrzuciła propozycje rozmów

Premier Egiptu Ahmed Mohammed Szafik zaprosił ugrupowania opozycyjne w czwartek na rozmowy. Jak podała telewizja Al-Dżazira i inne źródła, na udział w rozmowach zgodziły się niektóre grupy, w tym liberalna partia Wafd, która działa legalnie.

Ofertę rozmów odrzucił jednak jeden z czołowych aktywistów opozycji egipskiej Mohamed ElBaradei i główna siła opozycyjna, działające nielegalnie Bractwo Muzułmańskie. Domagają się oni, by prezydent Mubarak najpierw ustąpił.

Szafik przeprosił też za atak na przeciwników Mubaraka i obiecał śledztwo w tej sprawie. Zapewnił ponadto, że Kanał Sueski działa normalnie mimo zamieszek - poinformowała agencja AP.

Przeciwnicy Mubaraka oświadczyli, że zatrzymali 120 osób mających przy sobie dokumenty świadczące o ich związkach z policją lub partią rządzącą. Kamal Ismail z komitetu organizacyjnego antyrządowych protestów powiedział, że większość tych osób zatrzymano, gdy atakowały opozycyjnych demonstrantów.

Świat apeluje do Mubaraka: Ustąp!

Przywódcy pięciu państw Unii Europejskiej potępili _ wszystkich, którzy stosują przemoc lub do niej zachęcają _ w Egipcie. Ich wspólną deklarację opublikował Pałac Elizejski. _ Z ogromnym zaniepokojeniem obserwujemy zaostrzenie się sytuacji w Egipcie _- podkreślili przywódcy Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii, potępiając _ wszystkich, którzy stosują przemoc lub do niej zachęcają, co tylko zaostrzy kryzys polityczny w Egipcie _. _ Proces przekazania władzy musi się rozpocząć natychmiast _ - podkreślili.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t130575.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/9;mld;dolarow;rocznie;za;spokoj;na;bliskim;wschodzie;oplacilo;sie,31,0,763935.html) 9 mld dolarów rocznie za spokój na Bliskim Wschodzie. Opłaciło się Amerykanie najhojniej wspierają dyktatury w regionie. Ale i tak są bezradni wobec _ zimy ludów _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t130524.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/ile;zaplacimy;za;zamieszki;w;egipcie,91,0,763227.html) Ile zapłacimy za zamieszki w Egipcie? Rebelia w Egipcie uderzy nas po kieszeni. Droższe będzie paliwo. Stracą indeksy GPW i złoty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t130523.jpg ) ] (http://wakacje.money.pl/wiadomosci/artykul/kolejne;biura;wstrzymuja;loty;do;egiptu,211,0,764627.html) Kolejne biura wstrzymują loty do Egiptu Część zdecydowała się skrócić turnusy. Loty wstrzymano przynajmniej do końca marca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t111266.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/benzyna;po;5;25;zl;diesel;po;5;zl;egipt;to;pretekst,33,0,764705.html) Benzyna po 5,25 zł. Diesel po 5 zł. Egipt to pretekst Musimy przyzwyczaić się do drogiego tankowania. Ceny ropy idą w górę, bo na rynku panuje niepewność, którą wykorzystują spekulanci.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, wiadomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz