Notowania

sytuacja w egipcie
18.01.2014 18:45

Egipt ma nową konstytucję. Bardzo niska frekwencja

Niska frekwencja jest spowodowana przede wszystkim apelami zdelegalizowanego w zeszłym roku Bractwa Muzułmańskiego o bojkot referendum.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Przytłaczająca większość Egipcjan - 98,1 proc. - poparła nową konstytucję, która była przedmiotem dwudniowego referendum, jednak frekwencja wyniosła tylko niespełna 39 proc. - podały władze Egiptu.

Zdaniem komentatorów niska frekwencja jest spowodowana przede wszystkim apelami zdelegalizowanego w zeszłym roku Bractwa Muzułmańskiego o bojkot referendum. Po wielkich protestach społecznych wojsko odsunęło Bractwo od władzy.

Nowa konstytucja ma zastąpić ustawę zasadniczą zawieszoną przez armię po obaleniu w lipcu zeszłego roku wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego. Nie zawiera zapisów o charakterze islamistycznym, zatwierdzonych w referendum w 2012 r. za rządów Mursiego, zakazuje też działalności partii zakładanych _ z pobudek religijnych _.

Nowa ustawa zasadnicza zwiększa natomiast autonomię sił zbrojnych, których wpływ na życie polityczne Egiptu jest już obecnie przemożny. Największe kontrowersje wzbudza zapis pozwalający armii na sądzenie cywilów _ w przypadku bezpośredniego ataku na siły zbrojne i ich obiekty _. Ponadto jeden z artykułów głosi, że to dowództwo wojskowe zdecyduje, kto w ciągu dwóch kolejnych kadencji prezydenckich, czyli przez osiem lat, będzie ministrem obrony.

Dwudniowe głosowanie zakończyło się w środę.

Po referendum konstytucyjnym jeszcze w tym roku mają się odbyć wybory prezydenckie, a w przyszłym - parlamentarne.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: sytuacja w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz