Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt wybuchnie? Islamiści się cieszą

0
Podziel się

Podano wstępne wyniki referendum konstytucyjnego. Projekt ustawy zasadniczej narzucony został przez Bractwo Muzułmańskie.

Egipt wybuchnie? Islamiści się cieszą
(PAP/EPA)
bDnBSrFN

Według wstępnych nieoficjalnych wyników dwóch tur referendum konstytucyjnego, prawie 64 proc. Egipcjan zaaprobowało nową ustawę zasadniczą opracowaną przez zdominowaną przez islamistów konstytuantę.

Anonimowy członek Bractwa Muzułmańskiego, który był obecny w centrum obserwującym przebieg głosowania, ujawnił, że po przeliczeniu 95,5 proc. głosów oddanych w drugiej turze referendum, która odbyła się w sobotę, 71,4 proc. osób głosowało za nową konstytucją. Uprawnionych do głosowania było ok. 25 mln obywateli. Frekwencja wyborcza wyniosła ok. 30 proc.

Według niego, sondaże exit polls przeprowadzone przez opozycję także wykazały zwycięstwo zwolenników nowej ustawy zasadniczej.

bDnBSrFP

_ Z naszych obliczeń wynika, że ostateczny rezultat obu tur referendum wynosi 63,8 proc. głosów za nową konstytucją _ - powiedział wspomniany członek Bractwa Muzułańskiego, które popiera projekt nowej ustawy zasadniczej.

W przeprowadzonej tydzień temu pierwszej turze ok. 57 proc. głosujących poparło projekt. Zdaniem liberalnej, nieislamistycznej opozycji doszło wówczas do wielu nieprawidłowości. Frekwencja wyniosła ok. 32 proc.

Oficjalne wyniki całości referendum mają być opublikowane w poniedziałek. Projekt nowej ustawy zasadniczej opracowany został przez konstytuantę zdominowaną przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, którzy w czerwcu bieżącego roku wynieśli do władzy prezydenta Mohammeda Mursiego. Zdaniem islamistów, nowa konstytucja jest niezbędna aby Egipt dokonał kolejnego kroku na drodze do demokracji a także zapewni stabilizację niezbędną dla wzmocnienia słabej gospodarki.

Natomiast liberalne ugrupowania opozycyjne są przeciwne zarówno Mursiemu jak i projektowanej konstytucji, która - ich zdaniem - nie reprezentuje aspiracji wszystkich Egipcjan, przyczyni się do jeszcze większych podziałów i otworzy drogę do islamizacji kraju poprzez ograniczenia swobód obywatelskich.

bDnBSrFV

Referendum rozłożono na dwa etapy, gdyż większość sędziów odmówiła nadzoru nad głosowaniem po wydanym w listopadzie dekrecie Mursiego, który rozszerzał kompetencje prezydenta i tymczasowo uniemożliwił zaskarżanie jego działań w sądzie.

Po wielodniowych protestach opozycji dekret został odwołany, ale w nowym pozostały artykuły chroniące konstytuantę i izbę wyższą parlamentu przed rozwiązaniem.

Czytaj więcej w Money.pl
Referendum za nimi, ale padły oskarżenia Egipskie Ministerstwo Sprawiedliwości zarządziło zbadanie oskarżeń o liczne nieprawidłowości podczas pierwszej tury referendum w sprawie projektu nowej konstytucji.
Chcą nowej konstytucji. Są pierwsze wyniki Wynik ten ma być oparty na danych z 99 proc. lokali wyborczych.
bDnBSrGq
Źródło:
KOMENTARZE
(0)