Notowania

wiadomości
23.10.2017 08:22

Ekostrefy w polskich miastach. Pierwsze zakazy wjazdu do centrum dla diesla i benzyny

Wrocław może być jednym z pierwszych w Polsce, które wprowadzą zakaz wjazdu do centrum dla starych spalinowych samochodów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ssuaphoto/iStockphoto)
Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy.

Zielone nalepki działają już w wielu europejskich miastach. Wrocław może być jednym z pierwszych w Polsce, które wprowadzą zakaz wjazdu do centrum dla starych spalinowych samochodów.

Stolica Dolnego Śląską może być jednym z pierwszych miast, które zastosują przygotowywaną przez ministerstwo energii ustawę o elektromobilności – pisze "Gazeta Wrocławska". Rozwiązania wprowadzające płatną geostrefę dla pojazdów spalinowych mają poparcie prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

W praktyce każde auto niespełniające norm emisji musiałoby płacić 30 zł na dzień za wjazd do centrum. Brak zielonej nalepki groziłby mandatem wysokości 500 zł. Wolny wjazd miałyby samochody o napędzie elektrycznym, hybrydowym i na gaz - podaje dziennik.

To ma być sposób na walkę ze smogiem. Jak pisaliśmy w money.pl, w resorcie środowiska przygotowywana jest ekspertyza w zakresie możliwości utworzenia w Polsce stref ograniczonej emisji transportowej – czyli tzw. LEZ.

LEZ-y skutecznie obniżają zanieczyszczenia w ponad 250 miastach Europy. Od lat strefy funkcjonują w Holandii, Austrii, we Francji, w Czechach, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Belgii, Norwegii, Niemczech, we Włoszech, w Portugalii, oraz Grecji – pisze "Gazeta Wyborcza".

Smog odpuścił tylko na chwilę

W Polsce pomysł ten był już podejmowany w 2014 roku. Wówczas zgłaszał go jeden z posłów PO. Nic z tego nie wyszło. Sprawa wróciła pod koniec 2016 roku, rozwiązania podsuwał również prezydent Wrocławia, ale znów, głosami posłów Kukiz'15 i PiS, na początku 2017 roku, projekt został odrzucony. Teraz jednak resort środowiska sam wyszedł z inicjatywą.

Ale zmiana przepisów może wpłynąć nie tylko ograniczenie smogu, ale i zalewającej nas fali "jeżdżących wraków". Do Polski z Zachodu trafią stare i często niespełniające ekologicznych norm samochody z Zachodu. Tylko w ubiegłym roku sprowadzono ich 102 tys. Już niebawem popyt na nie może drastycznie zmaleć. Wszystko właśnie za sprawą wprowadzenia takich ekostref również i u nas.

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-10-2017

pisosceptykCóż... łosie dały się złapać na 500+ to zapłacą miesięcznie 600+ za 20 dni pracujących (średnio) w miesiącu... Brawo wyborcy PiS, tylko dlaczego ja … Czytaj całość

23-10-2017

Zosiaczas najwyższy wprowadzić strefy z zielonymi naklejkami w miastach i wyeliminować smrodzące diesle!!!!

23-10-2017

MarcinMam klasyka. Odrestaurowany T2 auto z dusza i jakis prezydencina nie bedzie mi mowil gdzie mam jezdzic swoim 30 letbim autem. Niech sie skupia na tym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (62)