Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: MFW, BŚ i USA powinny zrobić gest w stronę Kuby

0
Podziel się:

Warunkiem są dalsze reformy gospodarcze na wyspie.

Eksperci: MFW, BŚ i USA powinny zrobić gest w stronę Kuby
(twicepix/CC/Flickr)

Wspólnota międzynarodowa, zwłaszcza globalne instytucje finansowe takie jak MFW i Bank Światowy, a także USA powinny zrobić gest w kierunku komunistycznej Kuby, gdy ta podejmuje reformy gospodarcze - głosi najnowszy raport Brookings Institution.

Będące w początkowym stadium reformy gospodarcze na Kubie, uruchomione przez prezydenta Raula Castro, powinny być wspierane przez podmioty decydujące o kierunkach światowej gospodarki, gdyż historia pokazuje, że takie reformy mogą sprzyjać pluralizmowi politycznemu - wynika z najnowszego opracowania waszyngtońskiego Brookings Institution (BI). Raport ma zostać opublikowany jeszcze dziś.

Jego autorem jest Richard Feinberg zajmujący się regionem Ameryki Łacińskiej w BI. Za rządów prezydenta Billa Clintona pełnił funkcję jego specjalnego doradcy; był też dyrektorem Biura Spraw Międzyamerykańskich w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego (NSC).

Ostatnia publikacja BI jest jednym z kilku wydanych ostatnio przez amerykańskie think-tanki i instytucje raportów ponaglających administrację prezydenta Baracka Obamy do bliższego przyjrzenia się podejmowanym obecnie na Kubie reformom - zauważa agencja Reutera.

Na początku listopada na Kubie, po przeszło 50 latach, zniesiono zakaz kupna i sprzedaży mieszkań. Podpisane przez prezydenta Castro nowe ustawy mieszkaniowe, które weszły w życie 10 listopada w ramach - jak to określił - _ aktualizacji kubańskiego modelu socjalizmu _, pozwolą Kubańczykom na swobodną sprzedaż, kupno lub zamianę mieszkań.

Było to drugie w ciągu miesiąca posunięcie przywracające elementy wolnego rynku po zalegalizowaniu prywatnego handlu samochodami.

Zdaniem Feinberga, działania kubańskich władz na rzecz bardziej rynkowego systemu, a także ich coraz większa otwartość na międzynarodową gospodarkę stanowią _ znakomitą okazję _ do zaangażowania się w tym kraju, pomimo wciąż istniejących wśród najwyższego kierownictwa konserwatywnych frakcji, odpornych na polityczne i gospodarcze zmiany.

Analityk BI przytoczył przykład Nikaragui i Wietnamu, które pomimo socjalistycznego ustroju wciąż utrzymywały dobre stosunki z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Bankiem Światowym, czy Międzyamerykańskim Bankiem Rozwoju.

Władze rewolucyjnej Kuby wycofały się z Banku Światowego w 1960 r., a z MFW w cztery lata później. Od tego czasu Hawana podtrzymuje swoją propagandę wymierzoną w międzynarodowe instytucje finansowe, nazywane _ narzędziami imperializmu _.

O sytuacji na Kubie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t180809.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;na;kubie;po;50;latach;wiecej;normalnosci,185,0,957113.html) Po 50 latach znów mogą kupować mieszkania Kubański rząd, po raz pierwszy od początku rewolucji, pozwoli obywatelom kupować i sprzedawać nieruchomości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t157480.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kubanczycy;po;50;latach;znow;moga;kupowac;i;sprzedawac;samochody,81,0,922193.html) Po 50 latach znów mogą kupować auta Kubański rząd oficjalnie zezwolił na to obywatelom w ramach reform ekonomicznych zapowiedzianych przez prezydenta Raula Castro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t157475.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;sa;gotowe;zmienic;polityke;wobec;kuby,120,0,922232.html) Obama chce zgody z Kubą. Stawia warunki Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że Stany Zjednoczone nie dostrzegły jednak dotychczas ze strony Hawany kroków, które usprawiedliwiałyby zniesienie embarga.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)