Notowania

gospodarka chin
03.09.2013 23:13

Eksport gazu do Chin. Turkmenistan zwiększy dostawy

W rezultacie umowy możliwe będzie wysyłanie do 65 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(centrum prasowe Gaz-System SA)

Turkmenistan zamierza ponaddwukrotnie zwiększyć w najbliższych latach eksport gazu do Chin - wynika z umów podpisanych we wtorek w Aszchabadzie przez głównych przedstawicieli sektora. Prezydenci obu krajów podpisali oświadczenie o partnerstwie strategicznym.

Prezydent Chin Xi Jinping, który od Aszchabadu rozpoczął podróż po Azji Środkowej, i prezydent Turkmenii Kurbankuły Berdymuchammedow uczestniczyli w podpisaniu umowy na zakup 25 mld metrów sześciennych gazu rocznie przez chińską firmę China National Petroleum Corp (CNPC) z państwowym koncernem TurkmenGas.

Eksport gazu do Chin w zeszłym roku wyniósł według danych turkmeńskich 20 mld metrów sześciennych.

Jak powiedział Berdymuchammedow, w rezultacie umowy _ możliwe będzie wysyłanie do 65 mld metrów sześciennych gazu rocznie _.

Według przedstawiciela turkmeńskiego sektora gazowego, eksport gazu do Chin poziom taki osiągnie do 2020 roku.

Porozumienia przewidują również budowę czwartej nitki gazociągu do Chin biegnącego przez Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan.

Xi Jinping i Berdymuchammedow w środę mają otworzyć produkcję gazu z ogromnego złoża Gałkynysz (Odrodzenie) na wschodzie Turkmenistanu. Dostawy właśnie z tego złoża popłyną do Chin. Zasoby złoża szacowane są przez brytyjską spółkę Gaffney, Cline & Associates na 13,1-21,2 bln metrów sześciennych gazu. Wielkością ustępują jedynie irańskiemu złożu Pars.

Turkmenistan, który eksportuje gaz również do Iranu, planuje wydobycie 76,9 mld metrów sześciennych i wyeksportowanie 43,9 mld m sześc. W ciągu najbliższych 20 lat chce potroić jego wydobycie.

Turkmenistan i Kazachstan są kluczowymi dostawcami surowców energetycznych do Chin.

W liczącym 5,5 mln ludności Turkmenistanie znajdują się czwarte co do wielkości złoża gazu - po rosyjskich, irańskich i katarskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Obowiązkowe kursy marksizmu dla dziennikarzy Rząd Chin zobowiązał wszystkich dziennikarzy do uczęszczania na kursy marksizmu. Uzasadniono to niedostateczną jakością materiałów na tematy polityczne w chińskich mediach.
Ukraina chce 2 miliardy kredytu. Bez odsetek Ukraina zgromadzi zapasy gazu w celu zapewnienia ciągłości dostaw paliwa do krajów unijnych pod warunkiem, że otrzyma od Rosji kredyt w wysokości dwóch miliardów dolarów bez oprocentowania.
Chiny dołączyły do wspólnej inicjatywy. Cel? Chiny podpisały wielostronne porozumienie o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych, dołączając tym samym do krajów działających na rzecz zwalczania oszustw podatkowych.
Tagi: gospodarka chin, Turkmenistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz