Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polski eksport
29.04.2012 16:16

Eksport Polski. Sprzedajemy coraz więcej używek

Sytuacja Polski w handlu zagranicznym nie jest najgorsza. Zobacz, co jest eksportowym hitem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(anaulin/CC/Flickr)

Polskie firmy sprzedają za granicę coraz więcej używek, zwłaszcza papierosów. W 2011 roku wyeksportowano używki za kwotę ponad 2,34 mld euro, czyli o 16 proc. więcej niż w 2010 roku - czytamy w raporcie Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA).

Dynamika eksportu była zatem wyższa niż całego eksportu spożywczego, który wzrósł o 11,8 proc., a przez to udział wartości wywożonych używek w łącznym eksporcie rolnym zwiększył się w ubiegłym roku z do 15,5 proc. Analitycy FAPY zwracają uwagę, że wywóz używek z Polski o 42 proc. przewyższał eksport z naszego kraju produktów mleczarskich, który od momentu akcesji do UE uznawany był za jedno z kół zamachowych handlu.

Wartość całego polskiego eksportu rolno-spożywczego w 2011 r. oszacowano na 12,5 mld euro, podczas gdy w 2010 r. wyniósł on 10,9 mld euro. W całym polskim eksporcie wywóz żywności stanowi 11 procent. Tytoń jest najważniejszą pozycją eksportową w grupie używek (w ub.r. było to 55,5 proc.). W 2011 r. wywieziono z Polski wyroby tytoniowe o wartości prawie 1,3 mld euro, czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Największym odbiorcą papierosów jest Francja.

Natomiast znacznie większa jest dynamika sprzedaży kawy, kakao, herbaty i przypraw. Ich eksport zwiększył się o ponad 50 proc. do 563 mln euro. Ta grupa stanowi 1/4 eksportu używek. Największe znaczenie ma reeksport kawy i przypraw (pieprzu). Produkty te sprzedawane są głównie do Niemiec.

Spadło znaczenie pozostałych grup używek. Eksport alkoholi, zwłaszcza wysokoprocentowych, przyniósł w 2011 r. ok. 296 mln euro wobec 272 mln rok wcześniej, czyli wzrósł o 8 proc. W 2010 r. odnotowano ponad 44-proc. wzrost ich sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego. Polska wódka kupowana jest przede wszystkim przez Stany Zjednoczone.

Eksport wód i napojów bezalkoholowych osiągnął w ub.r. poziom zaledwie o 2 proc. wyższy niż w 2010 roku. Wartość eksportu - to 180 mln euro. Najważniejszym ich importerem były Czechy i Izrael.

Prawie 85 proc. eksportu używek trafia do krajów Unii Europejskiej, w tym 59 proc. do krajów starej piętnastki. Charakterystyczna dla handlu używkami, tak w eksporcie, jak imporcie, jest dość rozdrobniona struktura geograficzna, jednak najistotniejszymi partnerami są Niemcy, Francja i Włochy.

Poza Unią najważniejszym kierunkiem wywozu używek z naszego kraju w 2011 roku była Rosja, a wartość sprzedaży na ten rynek wzrosła o ponad 52 proc. do 49,7 mln euro. Innymi znaczącymi rynkami były Ukraina, Stany Zjednoczone oraz Turcja.

Czytaj więcej o gospodarce w Money.pl
Chiny zagrożą światowej gospodarce. 10 przyczyn Zobacz, jak hamowanie chińskiej gospodarki odbije się na reszcie świata i na Polsce.
Lamborghini wypuści markę papierosów Tej wiosny oferta gadżetów z logo byka powiększy się o markę papierosów, stworzoną w Korei Południowej.
Iran znów zakręcił kurek z ropą. To nie koniec Zaplanowano już kolejną turę rozmów ze światowymi mocarstwami.
Tagi: polski eksport, eksport, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz