Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksport polskich farmaceutyków wzrósł w ubiegłym roku o 25 mln USD

0
Podziel się:

Według przedstawionego we wtorek raportu spółki CASE-Doradcy na temat rynku i sektora farmaceutycznego w Polsce, w roku 2001 po raz pierwszy od roku 1997 eksport polskich produktów farmaceutycznych wykazał tendencję wzrostową.

Wartość tego eksportu wyniosła w ubiegłym roku 159 mln USD. Przez poprzednie dwa lata wartość sprzedaży polskich farmaceutyków za granicę wynosiła 134 mln USD a w roku 1998 wyniosła 175 mln USD, podczas gdy w roku 1997 wartość wyeksportowanych farmaceutyków przekroczyła 260 mln USD.

Przyczyną spadku eksportu po 1997 roku był przede wszystkim kryzys rosyjski i załamanie się rynków wschodnich. Obecnie polscy producenci starają się te rynki odbudować, lecz szukają możliwości zbytu również w krajach rozwiniętych.

Według szacunków z raportu CASE-Doradcy, w latach 1996-2001 wartość sprzedaży produktów firm krajowych na rynku polskim wzrosła z 1,8 mld zł do 2,8 mld zł.

'Polski rynek farmaceutyczny jest rynkiem rozdrobnionym i z dużą liczbą konkurujących ze sobą firm. Nie zauważa się na nim tendencji do koncentracji, a wręcz odwrotnie' - powiedział w Poznaniu Andrzej Cylwik, prezes CASE-Doradcy Sp. z o.o.

Jeśli wziąć pod uwagę udział wartości sprzedaży poszczególnych firm farmaceutycznych w polskim rynku, to do 15 największych przedsiębiorstw należy 48,7 proc. tego rynku, zaś jeśli się oprzeć na wolumenie sprzedaży, to 15 największych firm kontroluje 55,1 proc. krajowego rynku.

Według podanego w raporcie CASE-Doradcy zestawienia liderem polskiego rynku farmaceutycznego według wartości sprzedaży jest GlaxoSmithKline z 7-proc. udziałem w rynku. Udział ten spadł od 2000 roku o 0,2 proc.

O 0,2 proc., do 4,9 proc., wzrósł w tym czasie udział rynkowy drugiego w tej kategorii przedsiębiorstwa - Novartis Corp., zaś trzeci na liście - Servier utrzymał udziały z 2000 roku, wynoszące 4,9 proc. Swój udział w rynku zwiększyła w ubiegłym roku o 0,3 proc. (do 4,8 proc.) Polpharma SA, a udziały piątego, Merck&Co., wzrosły z 2,5 proc. do 2,7 proc.

Pod względem wolumenu sprzedaży liderem polskiego rynku farmaceutycznego była w minionym roku Polpharma SA, której udziały w rynku wyniosły 12,2 proc. i były niższe od osiągniętych w roku 2000 o 0,4 proc.

W tej kategorii drugi na liście GSK, kontrolujący 10,4 proc. rynku, stracił w minionym roku 0,2 proc. udziałów. O 0,2 proc. zyskała w minionym roku trzecia w tym zestawieniu Polfa Warszawa, której udziały rynkowe wyniosły 4,1 proc. 0,9 proc. straciła w 2001 roku Pliva i jej udział w rynku wyniósł 4 proc., zaś piąta w zestawieniu Jelfa straciła 0,1 proc., a jej udział w rynku wyniósł 3,5 proc.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)