Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksport ropy z Iranu wyższy niż zakłada limit ustalony z Zachodem

0
Podziel się:

W swoim comiesięcznym raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) dzisiaj skorygowała w górę dane dotyczące importu ropy z Iranu na świecie.

Eksport ropy z Iranu wyższy niż zakłada limit ustalony z Zachodem
(_Skender_ /CC/Flickr)

Eksport irańskiej ropy jest na najwyższym poziomie od 20 miesięcy i przekracza limit 1 mln baryłek dziennie, uzgodniony w tymczasowym porozumieniu z Zachodem. Umowa ta zakłada ograniczenie przez Irańczyków programu nuklearnego.

W swoim comiesięcznym raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) dzisiaj skorygowała w górę dane dotyczące importu ropy z Iranu na świecie. Import wzrósł w lutym w porównaniu do stycznia o 240 tys. baryłek dziennie do 1,65 mln. To najwyższy poziom od czerwca 2012 r.

Jak powiedział Antoine Halff z MAE, w ten sposób władze w Teheranie _ testują sankcje _.

Iran i grupa 5+1 (USA, Wielka Brytania, Rosja, Chiny, Francja i Niemcy) zawarły w listopadzie 2013 r. wstępne porozumienie, które zakłada ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji. Umowa weszła w życie 20 stycznia i ma obowiązywać przez pół roku. Zgodnie z tym porozumieniem przez sześć miesięcy eksport ropy irańskiej ma średnio wynosić 1 mln baryłek dziennie.

W ciągu ostatnich dwóch lat z powodu surowych międzynarodowych sankcji eksport ropy z Iranu zmniejszył się o połowę.

Chiny w lutym zwiększyły import irańskiej ropy o 168 tys. baryłek dziennie, Indie - o 93 tys., a Korea Południowa - o 83 tys. Z kolei Japonia zmniejszyła import tego surowca o 103 tys. baryłek dziennie.

Ze wstępnych danych wynika, że w marcu import irańskiej ropy spadł do 1,05 mln baryłek dziennie. _ Jednak gdy dostaniemy bardziej kompletne dane, te liczby najpewniej zostaną zrewidowane w górę i będą bliższe tym z lutego _ - napisano w raporcie.

W marcu do stałych importerów irańskiego surowca, takich jak Chiny, Indie, Korea Południowa, Japonia i Turcja, dołączyły Albania i Syria. Jak czytamy w raporcie, po raz pierwszy od kilku miesięcy zaczyna spadać ilość irańskiej ropy przechowywanej na zbiornikowcach na morzu.

Tymczasowe porozumienie Iranu z grupą 5+1 i ograniczenie sankcji _ pomaga ustabilizować gospodarkę _ tego kraju - ocenił w swoim raporcie Mark Dubowitz z amerykańskiego think tanku Foundation for Defense of Democracies. _ - Eksport ropy już jest wyższy niż zakładano. W następstwie także wzrost gospodarczy w Iranie będzie najpewniej wyższy _ - dodał ekspert.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)