Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekwador: Państwo przejmuje zyski z ropy

0
Podziel się:

Dekret lewicowego prezydenta podnosi z 50 do 99 procent udział państwa w "nadzwyczajnych zyskach" z eksploatacji złóż naftowych.

Ekwador: Państwo przejmuje zyski z ropy
(EPA/PAP)

Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa wydał dekret, na mocy którego państwo przejmie prawie wszystkie dodatkowe dochody osiągane przez zagraniczne firmy ze sprzedaży ropy po wyższych cenach.

Nowy dekret podnosi z 50 do 99 procent udział państwa w "nadzwyczajnych zyskach" osiąganych przez eksploatujące ekwadorskie złoża koncerny naftowe dzięki sprzedaży ropy po cenach wyższych od wskaźnikowych cen kontraktowych. Rząd oblicza, że dzięki tej podwyżce uzyska dodatkowe 700 mln dolarów rocznie.

Dekret ma charakter rewolucyjny, bowiem już poprzednie, przyjęte w ub. roku postanowienie o odprowadzaniu do kasy państwowej połowy dodatkowych zysków wzbudziło wielkie protesty naftowych koncernów.

ZOBACZ TAKŻE:
Chavez nacjonalizuje wydobycie ropyNajnowsza decyzja rządzącego od stycznia Correi idzie w podobnym kierunku co niedawne postanowienia jego przyjaciela i sojusznika, prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, który zwiększył obowiązkowe udziały państwa w spółkach eksploatujących bogate wenezuelskie złoża ropy.

"Rząd rewolucji obywatelskiej jest przekonany, że dotychczasowe prawo było nie wystarczające" - powiedział Coorea, używając pojęć ze swej zwycięskiej kampanii wyborczej sprzed niespełna roku. "Dziś wydaliśmy postanowienie z mocą dekretu, że te dodatkowe zyski będą dzielone w sposób sprawiedliwszy".

W niedzielę Correa odniósł wraz ze swą partią wielki sukces wyborczy, zdobywając przygniatającą większość w 130-osobowym zgromadzeniu konstytucyjnym, które w ciągu pół roku ma przygotować i uchwalić nową, zmienioną konstytucję, usuwając zarazem w cień Kongres, w którym przewagę mają stare, przeciwne prezydentowi elity, oskarżane przez niego o tworzenie z kraju "korupcyjnego szamba".

| EKWADOR |
| --- |
| Piąty producent ropy w Ameryce Łacińskiej, wydobywa 530 tys. baryłek tego surowca dziennie, z czego 37 procent przypada na państwową firmę Petroecuador, a około połowy na spółki zagraniczne. 67,07 procent produkcji wysyłane jest na eksport, zapewniając krajowi wpływy w wysokości 4,8 mld dol. rocznie. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)